Anglia se califică în finala Euro 2024 după o victorie spectaculoasă împotriva Olandei

Anglia învinge Olanda și se califică în finala Euro 2024

Anglia a învins Olanda cu 2-1 în semifinalele Euro 2024, într-un meci arbitrat de Felix Zwayer, același arbitru de la România – Olanda 0-3 din optimi. Astfel, Anglia se va confrunta cu Spania în finala competiției.

În sferturi, Olanda, care a trecut de România cu 3-0 în optimi, a eliminat Turcia cu 2-1. Anglia a avut un meci dificil împotriva Elveției, terminând 1-1 după 90 de minute și câștigând cu 5-3 la loviturile de departajare.

Scorul a fost deschis de Xavi Simons pentru Olanda, însă Harry Kane a egalat dintr-un penalty. Ollie Watkins a marcat golul victoriei în minutul 90, declanșând bucuria fanilor englezi. Olanda nu a mai avut energia să revină, iar Anglia va juca în finala împotriva Spaniei, duminică la ora 22.00.

Aceasta este a doua finală consecutivă de Campionat European pentru Anglia.

Echipele de start:

Olanda (4-2-3-1):

• Verbruggen – Dumfries, Stefan de Vrij, Virgil van Dijk, Nathan Ake – Schouten, Reijnders – Malen, Simons, Gakpo – Depay

Rezerve: Bijlow, Flekken, Bergwijn, Blind, Brobbey, De Ligt, Frimpong, Geertruida, Gravenberch, Maatsen, Van de Ven, Veerman, Weghorst, Wijnaldum, Zirkzee

Selecționer: Ronald Koeman

Anglia (3-4-2-1):

• Pickford – Walker, Stones, Guehi – Saka, Mainoo, Rice, Trippier – Foden, Bellingham – Kane

Rezerve: Ramsdale, Henderson, Alexander-Arnold, Bowen, Dunk, Eze, Gallagher, Gomez, Gordon, Konsa, Palmer, Shaw, Toney, Watkins, Wharton

Selecționer: Gareth Southgate

La Signal Iduna Park, în fața a aproximativ 60.000 de spectatori, s-a decis cea de-a doua finalistă a Campionatului European.

Olanda a ajuns în această fază a competiției după ce a învins România cu 3-0 și a eliminat Turcia cu mari emoții, scor 2-1. Cody Gakpo, cu trei goluri și un assist, a fost cel mai bun jucător al echipei lui Ronald Koeman.

De cealaltă parte, Anglia a ajuns în semifinale grație unui gol spectaculos marcat de Jude Bellingham în minutul 90+4 împotriva Slovaciei, câștigând cu 2-1 în prelungiri. Britanicii au eliminat Elveția la lovituri de departajare, după ce meciul s-a terminat 1-1 în timpul regulamentar.

Niciuna dintre echipe nu a avut jucători accidentați pentru acest meci crucial.

Precedenta întâlnire dintre Olanda și Anglia a avut loc în 2019, în Liga Națiunilor, când Olanda a câștigat cu 3-1 în prelungiri.

Fii primul care lasă un comentariu! Conectează cu Facebook si spune-ți părerea!