România – Olanda 0-3, LIVE TEXT. Olanda se distanțează pe tabelă după ce apărarea noastră greșește cu ușurință în careu

Minutul 83: Donyell Malen marchează cu ușurință pentru 2-0 în favoarea Olandei, profitând de o eroare gravă a apărării românești.

Minutul 72: Micky van de Ven ratează milimetric, trimițând mingea pe lângă bara dreaptă a porții românești.

Minutul 63: Golul lui Cody Gakpo pentru Olanda este anulat după consultarea VAR.

Minutul 61: Cody Gakpo șutează periculos, dar Niță reușește o intervenție salvatoare.

Minutul 59: Van Dijk lovește bara din corner, mingea fiind aproape de a intra în poartă.

Minutul 54: Haos în careul românesc, cu trei jucători luptând să respingă mingea.

Minutul 46: Stanciu execută o lovitură liberă pentru România , dar portarul olandez apără fără probleme.

Pauză: Finalul primei reprize.

Minutul 45+1: Drăguș șutează din afara careului, dar portarul olandez respinge fără dificultate.

Minutul 43: Xavi Simons ratează o ocazie mare pentru Olanda după o greșeală a lui Racovițan.

Minutul 41: Posesie: Olanda 71% – România 29%.

Minutul 32: Denzel Dumfries comite un fault dur, arbitrul văzând toată scena.

Minutul 20: Cody Gakpo deschide scorul pentru Olanda, Niță nereușind să intervină.

Minutul 14: Denis Man șutează peste bara transversală.

Minutul 6: Ianis Hagi revine pe teren după accidentare.

Minutul 5: Xavi Simons șutează de la marginea careului, dar Niță prinde mingea fără probleme.

Minutul 3: Ianis Hagi are nevoie de îngrijiri medicale după o accidentare.

Minutul 1: Începutul meciului.

UPDATE 17:45: Echipele de Start

România: Florin Niță – Andrei Rațiu, Radu Drăgușin, Andrei Burcă, Vasile Mogoș – Marius Marin – Dennis Man, Nicolae Stanciu (c), Răzvan Marin, Ianis Hagi – Denis Drăguș. Selecționer: Edward Iordănescu.

Țările de Jos: Bart Verbruggen – Denzel Dumfries, Stefan de Vrij, Virgil van Dijk (c), Nathan Aké – Jerdy Schouten, Xavi Simons, Tijani Reijnders – Steven Bergwijn, Memphis Depay, Cody Gakpo. Selecționer: Ronald Koeman.

Arbitri: Felix Zwayer (principal), Stefan Lupp, Marco Achmuller (asistenți), Daniel Siebert (al patrulea oficial).

UPDATE 16:00: Interes Major din Țările de Jos

Meciul a generat un interes masiv în rândul fanilor olandezi, care s-au adunat în număr mare la Munchen.

UPDATE 15:15: Echipa Probabilă a Olandei

Olandezii se așteaptă ca Ronald Koeman să folosească un “mijloc experimental” împotriva României.

UPDATE 14:30: Galeria Olandeză

Cosmin Stan a relatat din mijlocul galeriei olandeze, pregătită pentru marșul către fan zone.

UPDATE 13:58: Zidul Galben Românesc

Se așteaptă peste 25.000 de români pe stadionul Allianz Arena, depășindu-i pe fanii olandezi.

UPDATE 12:20: Premieră pentru România

Este prima dată în 30 de ani când naționala României joacă un meci la un turneu final în luna iulie.

UPDATE 11:45: Informații pentru Suporteri

Informații esențiale pentru suporterii care asistă la meciul de la Munchen.

UPDATE 11:30: Tricoul României

Tricoul României este pregătit să facă istorie la EURO 2024.