BREAKING
NEWS

„Eee, plătesc!” Ce a pățit o piteșteancă după ce a abandonat 6 pui de pisică. Suma uriașă pe care o scoate din buzunar

O femeie în vârstă de 73 de ani, din municipiul Pitești, a fost sancționată de polițiști după ce a lăsat șase pui de pisică pe un teren viran din județul Argeș. Autoritățile s-au sesizat din oficiu în urma unor imagini apărute în spațiul public, care au surprins momentul abandonului.

Potrivit informațiilor furnizate de Digi24, care citează News.ro, filmarea postată pe internet arată cum două femei observă că sunt înregistrate în timp ce lăsau animalele pe câmp. Pentru a-și acoperi fapta, acestea au recuperat puii, i-au pus într-un sac și i-au introdus în portbagajul autoturismului cu care se deplasau.

Reacția piteștencei în momentul în care a fost confruntată a fost una de indiferență. Atunci când i s-a atras atenția că riscă o sancțiune contravențională, aceasta a răspuns: „Eee, plătesc amendă!”. Totodată, femeia a încercat să își justifice gestul afirmând că animalele nu îi aparțineau: „Păi, da’ nu sunt nici ai noştri!”.

Intervenția polițiștilor din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor a avut loc pe data de 1 iunie, imediat după ce dovezile video au devenit virale. În urma identificării persoanei responsabile, oamenii legii au aplicat prevederile legale stricte privind tratamentul animalelor.

„În urma verificărilor efectuate, a fost identificată o femeie de 73 de ani, din Piteşti, care era însoţită de o altă persoană la momentul producerii evenimentului. Ca urmare a celor constatate, persoana în cauză a fost sancţionată contravenţional cu amendă în valoare de 3.000 de lei, conform Legii 205/2004 privind protecţia animalelor”, au precizat reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Argeș.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!