BREAKING
NEWS

Haos total în România: Apa a intrat în sediile SRI și IPJ, mii de oameni au rămas fără …

Fenomenele meteorologice extreme au generat pagube semnificative în mai multe regiuni ale țării pe parcursul zilei de luni. Conform informațiilor furnizate de Digi24, ploile torențiale și vijeliile au dus la inundarea unor clădiri publice importante, deconectări de la rețeaua electrică și blocarea drumurilor din cauza arborilor doborâți de vânt.

În județul Sibiu, municipiul reședință a fost cel mai grav afectat, pompierii primind 59 de solicitări pentru intervenții de urgență. Potrivit ISU Sibiu, apa a pătruns în 16 subsoluri, cinci locuințe și patru sedii de firme, dar și în instituții cheie precum Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ), Serviciul Român de Informații (SRI) și Spitalul Clinic de Pediatrie. Peste 50 de pompieri au acționat cu 15 autospeciale pentru a evacua apa de pe artere principale, cum sunt Bulevardul Victoriei sau străzile Ștefan cel Mare și Revoluției.

Situația a fost critică și în județul Caraș-Severin, unde rafalele de vânt au depășit 90 km/h. „Până în acest moment, pompierii militari au intervenit pentru degajarea copacilor căzuţi pe partea carosabilă în localităţile Reşiţa şi Constantin Daicoviciu”, a transmis ISU Caraș-Severin. Probleme au apărut și în localitățile Ticvaniu Mare și Bocșa, unde au fost raportate gospodării inundate și un arbore căzut peste o conductă de gaz, fără a se produce scurgeri, conform aceleiași surse.

În Harghita, aproximativ 1.136 de consumatori au rămas fără energie electrică în urma furtunilor. Incidentul a fost cauzat de prăbușirea unui copac peste liniile de înaltă tensiune, afectând 22 de posturi de transformare care deservesc localitățile Vărșag, Șicasău, Valea lui Pavel, Fântâna Brazilor, Becaș și Liban.

Ploile abundente au creat dificultăți și în alte zone ale țării. În Craiova, mai multe străzi au fost acoperite de ape, îngreunând circulația rutieră. Totodată, în județul Sălaj, echipajele ISU au intervenit în localități precum Zalău, Crișeni și Șimleu Silvaniei pentru a evacua apa din case și subsoluri, după ce populația a primit avertizări prin mesaje RO-ALERT.

Autoritățile subliniază importanța respectării măsurilor de siguranță în timpul fenomenelor meteo violente, recomandând cetățenilor să evite adăpostirea lângă arbori sau panouri publicitare și să nu încerce traversarea zonelor inundate. Meteorologii au menținut în vigoare avertizările de instabilitate atmosferică, subliniind posibilitatea emiterii unor mesaje de tip nowcasting pentru fenomene imediate.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!