BREAKING
NEWS

Vortex polar și „ciclon bombă”! Se întoarce iarna, ninge de Paște: Orașele lovite de ger și ninsori de zeci de centimetri!

Statele Unite se confruntă cu un scenariu meteorologic extrem de rar, fiind sub asediul simultan al unui dom de căldură și al unui vortex polar. Conform unei analize efectuate de România TV, care citează AP News și specialiști americani, fenomenele violente includ furtuni severe, grindină de mari dimensiuni și chiar riscul apariției unor tornade în zonele de coliziune a maselor de aer.

În sud-vestul SUA, un dom de presiune ridicată va urca mercurul în termometre la valori record de peste 38-42 de grade Celsius, în timp ce statele din nord și est se pregătesc pentru un ger năprasnic, cu minime ce pot atinge -20 de grade Celsius. Meteorologul Marc Chenard de la Weather Prediction Center a subliniat instabilitatea accentuată: „În toată țara, chiar și în zonele în care nu se înregistrează neapărat fenomene extreme, vremea se va schimba constant, de la frig la cald sau de la cald la frig și apoi din nou la cald”.

Contrastul termic este atât de mare încât în orașe precum Memphis, temperaturile pot oscila cu 20 de grade de la o zi la alta. În regiunea Marilor Lacuri, două sisteme atmosferice vor aduce ninsori masive, unul dintre ele fiind clasificat drept „ciclon bombă” din cauza scăderii bruște a presiunii. Fostul climatolog NOAA, Ryan Maue, avertizează că fenomene neobișnuite vor fi vizibile în toate cele 50 de state americane, inclusiv ploi torențiale în Hawaii și temperaturi cu 30 de grade sub normalul perioadei în Alaska.

„Asta înseamnă că ai foarte multe extreme meteo una lângă alta”, a explicat Ryan Maue, punând situația pe seama unui curent-jet extrem de instabil, care oscilează aproape vertical. Această comportare atipică a atmosferii este corelată în studii recente cu schimbările climatice și reducerea gheții marine în regiunea Arctică.

Și în România sunt anunțate anomalii termice semnificative pentru luna martie, cu o revenire neașteptată a condițiilor de iarnă în zonele montane. Conform prognozelor furnizate de BBC, Accuweather și Easeweather, citate de România TV, după zile cu temperaturi de primăvară de până la 19 grade, vremea se va răci brusc.

În intervalul 17-21 martie, localități precum Azuga vor fi sub influența unui nou val de frig, cu ninsori abundente și minime de până la -3 grade Celsius. Diferențele dintre valorile diurne și cele nocturne vor fi considerabile, ajungând la varietăți de peste 12 grade, fapt ce poate afecta confortul termic al locuitorilor și turiștilor. Meteorologii avertizează că episoadele de lapoviță și ninsoare vor cuprinde majoritatea localităților aflate la altitudini mari în a doua jumătate a lunii.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!