BREAKING
NEWS

Românii, puși pe jar! Vin temperaturile de foc: Se ating 36 de grade, gata cu răcoarea, canicula lovește România!

Meteorologii au emis primele avertizări de caniculă pentru acest sezon estival, anunțând o intensificare semnificativă a căldurii în majoritatea regiunilor țării. Potrivit Știri pe Surse, masa de aer fierbinte va pune stăpânire pe România începând de astăzi, urmând ca în weekend valul de căldură să se extindă, aducând temperaturi de peste 36 de grade și un disconfort termic accentuat.

Intervalul vizat de fenomenele meteorologice deosebite începe pe 19 iunie, la ora 10:00, și este valabil până pe 22 iunie, ora 21:00. În această perioadă, vremea va deveni treptat caniculară, primele efecte fiind resimțite în zonele de vest și sud-vest ale teritoriului.

Dacă pe parcursul zilei de vineri valorile maxime vor oscila între 24 de grade pe litoral și 32 de grade în regiunile vestice, tendința de încălzire va continua accelerat. Astfel, duminică și luni, termometrele vor indica valori cuprinse între 34 și 36 de grade Celsius.

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a instituit un Cod Galben pentru sâmbătă, între orele 12:00 și 21:00, ce vizează 14 județe. Zonele afectate de temperaturi neobișnuit de mari pentru această dată sunt Banat, Crișana, Maramureș, vestul Olteniei, precum și părțile vestice și centrale ale Transilvaniei.

În aceste arii geografice, maximele vor atinge praguri de 30-34 de grade. Specialiștii avertizează că în Câmpia de Vest indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge izolat pragul critic de 80 de unități, ceea ce va accentua senzația de sufocare.

Duminică, aria avertizării de Cod Galben se va extinde în aceleași regiuni, însă intensitatea căldurii va crește, cu valori termice situate între 31 și 36 de grade. În vestul și sud-vestul țării se va instala canicula, iar disconfortul termic va fi unul pronunțat, depășind pragul critic de 80 de unități al indicelui temperatură-umezeală.

Pentru Capitală, ANM a emis o prognoză specială care indică o perioadă de vreme călduroasă și disconfort termic, valabilă de pe 19 iunie până pe data de 22 iunie. „În intervalul 19 iunie, ora 10 – 22 iunie, ora 21, pentru municipiul București va fi în vigoare un mesaj de informare meteorologică pentru vreme călduroasă și disconfort termic”, au transmis reprezentanții instituției.

În București, temperaturile vor crește progresiv până la începutul săptămânii viitoare. Vineri se vor înregistra între 28 și 30 de grade, în timp ce sâmbătă și duminică maximele vor urca la 30-32 de grade Celsius. Luni, canicula va fi și mai prezentă în Capitală, fiind prognozate valori de până la 33 de grade.

Deși probabilitatea pentru precipitații este scăzută, meteorologii menționează că sâmbătă după-amiază ar putea apărea ploi slabe de scurtă durată în București, însă cantitățile de apă vor fi nesemnificative, în general între 1 și 4 litri pe metru pătrat. Nopțile vor fi, de asemenea, tot mai calde, cu minime ce vor oscila între 14 și 19 grade.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!