BREAKING
NEWS

Lovitură pentru milioane de români de la 1 iulie! Factura la apă explodează, iată lista orașelor cu scumpiri de 30%

Locuitorii din mai multe zone ale țării vor plăti facturi mai mari pentru consumul de apă și canalizare începând cu data de 1 iulie. În județul Ilfov, tarifele se vor mări cu aproximativ 28%, o măsură care nu a fost stabilită de autoritățile locale, ci reprezintă o condiție pentru accesarea fondurilor europene, informează Ziare.com.

Pentru clienții din Ilfov, costul total pentru un metru cub de apă și canalizare va ajunge la 18,33 lei, comparativ cu 14,32 lei, prețul actual. Această schimbare este determinată de o creștere de circa 11% a prețului apei potabile (până la 9,85 lei/mc cu TVA inclus) și de o majorare semnificativă de 34,18% pentru serviciile de canalizare-epurare, care vor costa 8,48 lei/mc cu TVA inclus.

Măsurile de ajustare a prețurilor vor fi aplicate în opt orașe din Ilfov, printre care Voluntari, Pantelimon, Otopeni și Bragadiru, dar și în 32 de comune din județ, incluzând Chiajna, Snagov, Jilava și Afumați. Deși consilierii județeni nu au votat o astfel de hotărâre, reprezentanții companiei Euro Apavol au explicat că decizia vine în urma solicitărilor de la nivel central.

„Ajustarea tarifară a prețului și tarifului pentru serviciile de alimentare cu apă și de canalizare pentru întreaga arie de operare a S.C. EURO APAVOL S.A. nu este o decizie a Autorităților Locale beneficiare sau a S.C. Euro Apavol S.A.”, se precizează într-o informare oficială semnată de directorul general Ștefan Văsii. Documentul subliniază că măsura este o condiționalitate impusă de Comisia Europeană pentru finanțarea proiectelor majore de infrastructură.

Situația nu este limitată la zona Capitalei. În județul Sibiu, tarifele practicate de Apă Canal Sibiu S.A. vor crește cu 13,2%, ajungând la 13,7 lei pe metru cub cu TVA. În județul Timiș, scumpirea anunțată de operatorul Aquatim este și mai mare, de 21,93%, prețul final pentru un metru cub de apă și canalizare urmând să fie de 21,07 lei.

Toate aceste majorări sunt justificate de operatori prin acordurile încheiate cu Uniunea Europeană pentru a susține investițiile în rețelele de utilități. În acest context, România menține o rată a inflației ridicată, mult peste media înregistrată la nivelul Uniunii Europene.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!