
Un bărbat român, în vârstă de peste 35 de ani, cu studii superioare și client al băncii ING România, a fost înșelat cu 20.000 de euro de un presupus agent de investiții, după ce a fost convins să transfere banii într-un ATM cripto, în București. Suma reprezenta avansul pentru o locuință, iar victima fusese atrasă cu promisiunea unui câștig dublu în doar trei luni, scrie libertatea.ro.
Bărbatul a explicat că, fiind interesat de investiții și urmărind pagini dedicate pieței bursiere și criptomonedelor, a fost contactat telefonic de o persoană care s-a recomandat drept agent de investiții. Ulterior, discuțiile s-au mutat pe WhatsApp, unde i s-a propus o investiție de 20.000 de euro, cu un randament de 200%, adică un profit de 40.000 de euro în trei luni.
„El mi-a arătat randamentele lui, mi-a spus că poți să ai profituri mari ca investitor și mi-a luat mințile efectiv, e nebunia câștigului. Decât să plătesc un credit toată viața, am zis că merită să risc. El m-a convins să investesc”, a declarat bărbatul pentru Libertatea.
În cadrul discuțiilor, presupusul investitor l-a ajutat să deschidă un cont pe platforma Profit Point, cont pe care bărbatul îl gestionează, dar în care fraudatorul avea acces pentru a „gestiona” investițiile.
„Acolo mi-a arătat randamente foarte bune, iar el îmi întărea credibilitatea în el. Mi-a spus că el ia parte din profit, nu din ce investesc eu, oferindu-mi oarecare siguranță că nu risc banii. Și că interesul lui e să câștigăm împreună, ca să ia și el comisionul”, a adăugat victima.
După deschiderea contului, bărbatul a mers la un ATM cripto din București pentru a depune cei 20.000 de euro, bani retrași anterior de la un bancomat. A fost chiar încurajat să îi transmită presupusului agent distanța parcursă până la ATM, pentru a-i fi decontat transportul.
„M-am dus și am retras banii cu mâna mea de la bancomat și i-am depus într-un ATM cripto și, practic, ajungeau în contul meu, unde el avea posibilitatea să investească, ca să pot să beneficiez de randamentul pe care el mi l-a promis, cu care el m-a prins”, a explicat bărbatul.
Ulterior, bărbatul a trimis poze cu chitanțele către presupusul agent, conform cererilor acestuia, însă după o vreme, contactul cu „agentul” s-a întrerupt.
Bărbatul a încercat să reia legătura, însă fără succes. A contactat banca ING pentru a-și mări limitele de retragere, iar în urma discuțiilor cu reprezentanții băncii a fost informat că este posibil să fie victima unei fraude.
„Eu nu le-am spus prietenilor, familiei ce s-a întâmplat, doar iubitei, că nu mă laud cu asta, dar vreau să fac o conștientizare asupra a ceea ce se întâmplă, că mă gândisem că sunt destul de informat pe partea aceasta, că știu cum funcționează lucrurile. Dar m-a prins pe subiect, m-a făcut să am încredere în el”, a mărturisit bărbatul.
Banca ING i-a blocat contul și i-a recomandat să depună o sesizare la poliție. În urma acestui demers, victima a făcut o plângere oficială, iar polițiștii investighează cazul, solicitând informații suplimentare de la bancă.
Bărbatul a dorit să atragă atenția asupra riscurilor înșelătoriilor financiare, indicând faptul că nici măcar persoanele care urmăresc constant piața de capital nu sunt ferite de astfel de fraude.
„Vreau să trag un semnal de alarmă asupra a ceea ce se poate întâmpla chiar și unei persoane care urmărește cotațiile la bursă. În plus, atunci când ceva sună prea bine, este dubios”, a concluzionat el.
De asemenea, acesta a menționat că intenționa să acceseze un credit pentru a investi suma promisă, dar banca ING l-a împiedicat să facă acest pas, protejându-l astfel de pierderi suplimentare.