BREAKING
NEWS

Tatăl lui Mario Berinde, eliberat după ce fiul i-a fost ucis! Ce a făcut la doar o zi după ce a ieșit din închisoare

Viorel Berinde a părăsit Penitenciarul Timișoara pe data de 23 iunie, după ce instanța a acceptat cererea sa de liberare condiționată. Potrivit Gandul.ro, Tribunalul Timiș a admis contestația bărbatului, desființând o decizie anterioară a Judecătoriei Timișoara care îi refuzase eliberarea.

Bărbatul se afla în detenție în perioada în care familia sa a trecut prin pierderea tragică a lui Mario Berinde, adolescentul de 15 ani ucis de alți trei minori în localitatea Cenei. La acel moment, tatăl a fost lăsat să participe la înmormântarea fiului său, însă a fost permanent escortat de forțele de ordine.

La doar o zi după ce a fost pus în libertate, Viorel Berinde s-a prezentat din nou în fața magistraților de la Tribunalul Timiș. Prezența sa a fost necesară pentru un nou termen de judecată în dosarul care vizează circumstanțele violente în care fiul său și-a pierdut viața.

Condamnarea tatălui a fost pronunțată într-un caz de furt și operațiuni financiare frauduloase. Anchetatorii au stabilit că, în vara anului 2023, acesta ar fi retras neautorizat suma de 5.000 de lei de pe cardul fostei sale soții, cu ajutorul unui complice.

Surse citate de SpyNews indică faptul că, odată ieșit din închisoare, Viorel Berinde ar plănui să plece din România, printre destinațiile luate în calcul fiind Spania sau Elveția. Totuși, eliberarea sa este condiționată de respectarea normelor legale, orice nouă încălcare a legii putând duce la reîntoarcerea sa în spatele gratiilor.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!