
Producătorii agricoli din zona Lungulețu, județul Dâmbovița, unul dintre cele mai importante bazine legumicole din România, traversează o perioadă critică. Potrivit unei analize realizate de Știrile Kanal D, există o discrepanță uriașă între prețul de la poarta fermei și cel din piețe sau supermarketuri: fermierii sunt forțați să își vândă marfa cu doar 80 de bani pe kilogram, în timp ce consumatorii finali plătesc pentru același produs între 4 și 5 lei.
Situația din teren este tensionată, mulți agricultori fiind nevoiți să aștepte cu zilele în remorci pline, sperând să găsească clienți. Investițiile în semințe, carburant, sisteme de irigații și mână de lucru sunt semnificative, însă profitul este inexistent. Producătorii explică faptul că doar plata zilierilor pentru câteva ore de muncă se ridică la aproximativ 300 de lei, iar natura perisabilă a cartofilor noi face ca marfa să se degradeze dacă nu este vândută în maximum 48 de ore.
Lipsa cumpărătorilor externi și concurența produselor de import au agravat blocajul financiar al fermierilor români. Dacă în anii precedenți tirurile venite din țări precum Bulgaria, Republica Moldova sau Polonia preluau volume mari de marfă, în prezent aceste fluxuri comerciale au dispărut. Mai mult, piața internă este inundată de cartofi mai ieftini aduși din Polonia, în timp ce instabilitatea regională a eliminat clienții tradiționali din Ucraina.
Fermierii îi indică pe intermediari drept principalii responsabili pentru prețurile mari de la raft. Aceștia susțin că așa-numiții „samsari” profită de vulnerabilitatea producătorilor, aplicând comisioane exagerate care scumpesc artificial alimentele. „Suntem furați între noi”, afirmă agricultorii, care subliniază că dezorganizarea pieței de desfacere este o problemă sistemică ce persistă de peste trei decenii.