BREAKING
NEWS

Prăpăd în România! Zeci de oameni evacuați și locuințe sub ape după potop. Județele unde s-a dezlănțuit urgia

Fenomenele meteorologice extreme care au lovit România marți au determinat zeci de intervenții de urgență ale pompierilor în mai multe regiuni. Ploile torențiale și vântul puternic au afectat infrastructura și locuințele, forțând echipele de salvare să acționeze rapid pentru a limita pagubele materiale.

Potrivit informațiilor centralizate de Departamentul pentru Situații de Urgență și citate de ziarobiectiv.ro, efectele vijeliilor au fost resimțite în 16 localități răspândite în șapte județe: Argeș, Caraș-Severin, Dolj, Hunedoara, Olt, Sibiu și Timiș. Salvatorii au intervenit pentru a evacua apa din două case, 39 de curți, 12 beciuri, o anexă gospodărească și de pe 16 porțiuni de drum. De asemenea, echipajele au degajat 13 arbori doborâți de vânt pe carosabil, un vehicul fiind avariat în urma căderii acestora, și au îndepărtat elemente de construcție instabile de pe două clădiri.

Cea mai dificilă situație a fost raportată în județul Dolj, unde autoritățile au decis evacuarea preventivă a 22 de persoane din două localități grav afectate de inundații. Pentru a gestiona criza, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a luat măsuri pentru suplimentarea forțelor de intervenție în această zonă.

Astfel, 12 pompieri din cadrul ISU Argeș au fost trimiși în sprijinul colegilor din Dolj. Aceștia s-au deplasat cu două autocamione, două autospeciale de primă intervenție și comandă, fiind dotați și cu șase motopompe necesare pentru evacuarea rapidă a acumulărilor de apă.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!