
Mihai, care se alăturase recent reality-show-ului „Casa iubirii”, a ales să părăsească emisiunea în urma unor dificultăți personale. Acesta a realizat că nu reușește să se adapteze formatului show-ului matrimonial difuzat de Kanal D.
Anunțul oficial despre retragerea tânărului a fost făcut de prezentatoarea Andreea Mantea în ediția de marți, 23 iulie. Momentul a survenit la scurt timp după ce concurentul a decis să părăsească platoul de filmare, vizibil afectat de situație.
Moderatoarea emisiunii a oferit detalii despre contextul plecării, menționând că atât Mihai, cât și tatăl acestuia au luat legătura cu echipa de producție. „Din păcate, Mihai nu mai este, astăzi, aici, cu noi. A decis să iasă din Casa iubirii.(…) Aseară ne-a spus că nu se regăsește. Mai mult decât atât, după ce am fost sunați de el, ne-a sunat și tatăl lui. Înțeleg că s-a consumat foarte tare Mihai, înțeleg că a plâns și a spus că el nu mai poate să intre în emisiune”, a declarat Andreea Mantea.
Echipa emisiunii s-a declarat îngrijorată de starea emoțională a tânărului, în special după discuția avută cu părintele acestuia, care a oferit detalii despre comportamentul fiului său.
Decizia de a înceta colaborarea a fost luată pentru a proteja starea de bine a tânărului, după cum a explicat prezentatoarea. „A făcut câteva afirmații despre starea lui Mihai și despre felul lui de a fi. Acel lucru ne-a îngrijorat și am luat decizia că trebuie să ne despărțim de el, să ne luăm la revedere și să îi spunem că ne pare rău că nu a reușit să se bucure de această experiență”, a mai precizat vedeta Kanal D.
Plecarea neașteptată a concurentului a generat nedumerire în rândul celorlalți participanți, însă Andreea Mantea a optat pentru discreție. Aceasta nu a dezvăluit amănuntele specifice ale dialogului purtat cu familia lui Mihai, lăsând astfel o stare de incertitudine în „Casa iubirii”.