
Realizatorul radio Daniel Buzdugan a trecut prin momente deosebit de dificile după ce mama sa a suferit un accident vascular cerebral (AVC). Incidentul a avut loc într-o dimineață, când femeia a plecat singură la piață pentru a pregăti vizita fiului său și a echipei Radio ZU. Din cauza temperaturilor extrem de ridicate, acesteia i s-a făcut rău și s-a prăbușit, pierzându-și cunoștința.
Conform informațiilor transmise de jurnalul.ro, mai mulți trecători au intervenit prompt și au solicitat ajutorul unui echipaj de poliție, care a transportat-o pe femeie în siguranță până la locuința sa. Totuși, starea de sănătate s-a agravat imediat ce a ajuns acasă, aceasta intrând din nou într-o stare de inconștiență.
Aflat în drum spre Iași, Daniel Buzdugan a apelat numărul de urgență 112 pentru a solicita intervenția medicilor. „Am sunat de pe drum la 112, iar o ambulanță a transportat-o la UPU Sfântul Spiridon”, a povestit realizatorul radio.
După primele evaluări, cadrele medicale au descoperit o fractură de bazin și au suspectat producerea unui accident vascular cerebral. Ulterior, pacienta a fost transferată la Spitalul de Neurochirurgie din Iași, unde analizele amănunțite au confirmat prezența unui AVC ischemic în curs de constituire.
„Cea mai mare temere a mea a fost că AVC-ul ne va fura posibilitatea de a mai comunica, că o voi pierde dincolo de un zid al unei tăceri definitive”, a mărturisit Buzdugan, care se temea că mama sa își va pierde capacitatea de a vorbi sau de a-l mai recunoaște.
Din fericire, veștile primite a doua zi dimineață au fost încurajatoare, vedeta Radio ZU găsindu-și mama conștientă și capabilă să comunice. „Dumnezeu mi-a oferit o bucurie de nedescris: am găsit-o pe mama bine, vorbind și recunoscându-mă”, a transmis el.
Profund impresionat de eforturile depuse pentru salvarea mamei sale, Daniel Buzdugan a adus mulțumiri publice echipei medicale, nominalizându-i pe doctorii Moroșan, Cosmin Andrei, Trandabăț și Thomas Schreiner, precum și pe asistenta Irina. „După ziua de azi simt o nevoie profundă de a înclina capul în fața celor care lucrează în sistemul medical din Iași, oameni care muncesc non-stop, în gărzi de noapte epuizante, gestionând sute de cazuri”, a scris acesta, încheind cu mesajul: „Sunteți cu toții în rugăciunile mele de mulțumire”.