BREAKING
NEWS

Infern în Europa! Cod roșu de caniculă și mii de case fără curent. Ce se întâmplă chiar acum în România

Ministerul Sănătății din Italia a extins lista orașelor aflate sub alertă de cod roșu, ajungând miercuri la 16 din cele 27 de mari centre urbane ale țării, din cauza valului extrem de căldură care traversează Europa de Vest. Potrivit agenției de presă ANSA, orașul Latina s-a alăturat celor 15 localități aflate deja sub avertizare maximă: Ancona, Bologna, Bolzano, Brescia, Florența, Frosinone, Milano, Perugia, Pescara, Rieti, Roma, Torino, Verona, Veneția și Viterbo. De joi, Bari va intra de asemenea sub cod roșu, ridicând numărul total al orașelor vizate la 17.

Franța se află miercuri în cea de-a patra zi consecutivă de alertă roșie pentru caniculă, după ce marți indicatorul termic național a atins o medie de 29,8 grade Celsius, conform datelor provizorii. Această valoare depășește recordurile istorice stabilite în iulie 2019 și august 2003. Din cauza temperaturilor ridicate, aproximativ 68.000 de locuințe din Bretania au rămas miercuri dimineață fără energie electrică, în urma supraîncălzirii unui transformator în departamentul Finistere.

„Originea incidentului este accidentală şi este legată de canicula puternică înregistrate în prezent. În urma incidentului, nu a fost nicio persoană rănită”, a transmis prefectura din Finistere într-un comunicat preluat de AFP. Această zonă face parte din cele 58 de departamente franceze aflate sub cod roșu. Totodată, regiuni vaste din Anglia și Țara Galilor sunt vizate de un cod roșu rar de caniculă până joi seară, meteorologii prognozând temperaturi de până la 38-39 de grade în sudul Angliei.

În România, Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis avertizări de Cod galben valabile pentru miercuri și joi. Astăzi, până la ora 21:00, în Crișana, nordul Banatului, Maramureș și nordul Transilvaniei, se vor înregistra temperaturi de până la 35 de grade, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități. Județele afectate sunt Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Bistrița-Năsăud, Cluj, Bihor, Arad și Timiș.

Joi, 25 iunie, avertizarea de Cod galben se va extinde în peste trei sferturi din țară, incluzând Banat, Oltenia, Muntenia, Dobrogea și mare parte din Transilvania și Moldova. După cum notează RomaniaTV.net, maximele termice vor oscila între 30 și 35 de grade, cu valori caniculare izolate în vestul și nord-vestul teritoriului, unde disconfortul termic va fi deosebit de pronunțat.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!