
Ministerul Sănătății din Italia a decis miercuri să plaseze 16 dintre cele 27 de orașe principale ale țării sub cod roșu de caniculă. Printre localitățile afectate se află Roma, Milano, Florența, Veneția și Torino. Potrivit informațiilor furnizate de România TV, numărul orașelor aflate sub alertă maximă va crește joi la 17, odată cu includerea orașului Bari pe listă.
În Franța, autoritățile mențin codul roşu pentru temperaturi extreme pentru a patra zi consecutiv. Marți, media națională a temperaturilor a atins 29,8 grade Celsius, depășind recordurile istorice stabilite în anii 2019 și 2003. Canicula a generat și incidente tehnice majore; aproximativ 68.000 de gospodării din regiunea Bretania au rămas fără energie electrică din cauza supraîncălzirii unui transformator.
Referitor la acest incident, prefectura departamentului Finistere a precizat: ”Originea incidentului este accidentală şi este legată de canicula puternică înregistrate în prezent. În urma incidentului, nu a fost nicio persoană rănită”. Această regiune se numără printre cele 58 de departamente franceze aflate sub cel mai înalt nivel de alertă meteorologică.
Marea Britanie se confruntă, de asemenea, cu un cod roșu rar de caniculă ce vizează sudul Angliei și Țara Galilor. Meteorologii prognozează valori termice cuprinse între 37 și 39 de grade Celsius și avertizează că acest val de căldură extremă poate pune în pericol viața cetățenilor. Alerta rămâne în vigoare până joi seară în regiuni precum Londra și West Midlands.
În România, Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis avertizări de tip Cod galben pentru zilele de miercuri și joi. Miercuri, temperaturile ridicate și disconfortul termic accentuat afectează județele Satu Mare, Bihor, Arad, Timiș, Sălaj, Cluj, Maramureș și Bistrița-Năsăud. În aceste zone, indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități, iar temperaturile maxime vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade Celsius.
Pentru ziua de joi, avertizarea de Cod galben se extinde în peste trei sferturi din țară, incluzând regiunile Banat, Crișana, Oltenia, Muntenia, Dobrogea și părți însemnate din Transilvania și Moldova. ANM precizează că maximele termice vor rămâne ridicate, atingând 35 de grade, în special în vestul și nord-vestul teritoriului, unde izolat se va instala canicula.
De asemenea, o informare meteorologică de vreme călduroasă este valabilă până joi la ora 21:00 pentru majoritatea regiunilor României, disconfortul cel mai ridicat fiind așteptat în zonele de câmpie.