
Planificata dezbatere televizată între Elena Lasconi, candidata USR, și Călin Georgescu, candidat independent, care urma să aibă loc la TVR, a fost anulată. Potrivit echipei lui Călin Georgescu, motivul anulării este lipsa confirmării din partea Elenei Lasconi.
Românii sunt chemați să voteze în turul al doilea al alegerilor prezidențiale pe 8 decembrie, când cei doi candidați vor lupta pentru funcția de președinte al României.
„Revenim cu informarea privind refuzul doamnei Lasconi de a participa la o dezbatere televizată 1:1 cu domnul Călin Georgescu. Până astăzi, la ora 12:00, reprezentanții TVR urmau să confirme prezența doamnei Lasconi. În absența confirmării, considerăm că subiectul este închis.
În ceea ce privește acuzațiile doamnei Lasconi, care susține că domnului Georgescu îi este frică de o confruntare directă, considerăm această afirmație ca fiind falsă. În cadrul unei emisiuni recente, doamna Lasconi a declarat că „nu mai are timp în program pentru o dezbatere”. Domnul Călin Georgescu mulțumește TVR pentru implicarea ireproșabilă în organizarea acestui demers”, se arată într-un comunicat al echipei lui Călin Georgescu, citat de Știripesurse.
Pentru a asigura desfășurarea dezbaterii, TVR a venit cu două propuneri de format, astfel încât cei doi candidați să poată participa împreună sau separat.
„Televiziunea Română solicită candidaților Elena Lasconi și Călin Georgescu să comunice, până pe 4 decembrie, opțiunea pentru una dintre cele două variante de format propuse pentru ediția specială „Președinte pentru România 2024”. Emisiunea va fi difuzată joi, 5 decembrie, la ora 20:30, simultan pe TVR 1, TVR INFO, TVR 3, TVR Internațional și TVR Moldova.
Reamintim că, în cursul zilei de 3 decembrie, oferta editorială a fost transmisă către Camera Deputaților, Senatul României și echipele de campanie ale celor doi candidați. Având în vedere lipsa unui consens între echipele lor privind dezbaterea față în față, SRTv a propus două variante în care aceștia pot participa separat sau împreună”, precizează TVR.
Elena Lasconi a explicat într-o intervenție la Antena 3 CNN că programul său electoral nu îi mai permite participarea la o dezbatere directă cu Călin Georgescu.
„Consider că nu mai este timp în program. Oricum, nu cred că ar veni; îi este frică de contactul cu oamenii. Eu nu mai am timp disponibil, iar până sâmbătă dimineață e foarte puțin. Totuși, sunt bucuroasă că pot să mă adresez românilor prin alte emisiuni la televiziuni”, a declarat aceasta.
De cealaltă parte, Călin Georgescu a afirmat că ar fi dorit să participe la dezbaterea propusă de TVR, acuzând-o pe Elena Lasconi că evită confruntarea.
„Am aflat recent că dânsa nu dorește să vină la dezbatere. Mi-a spus că nu știu ce înseamnă democrația! Refuzul ei de a participa la o dezbatere la televiziunea națională este un refuz al simbolului democrației. Cred că îi este teamă de dezbatere”, a declarat acesta după primul tur al alegerilor.
Acest episod reflectă tensiunile din campania electorală și strategiile adoptate de cei doi candidați în această etapă crucială. Alegerea ta contează pe 8 decembrie!