
Un grav accident rutier a avut loc joi dimineața, la intrarea în localitatea Margina, unde un bărbat în vârstă de 42 de ani a murit după ce mașina pe care o conducea a intrat în coliziune cu un autotren care circula regulamentar.
Potrivit informațiilor oferite de IPJ Timiș, bărbatul conducea autoturismul din direcția Făget spre Margina. În apropierea intrării în localitate, acesta s-a izbit frontal de un autotren condus de un șofer de 43 de ani.
Impactul a fost fatal pentru conducătorul autoturismului, care nu a mai putut fi salvat. Șoferul autotrenului a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
În urma incidentului, polițiștii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă, conform procedurilor legale.