BREAKING
NEWS

Un bărbat din Dolj a furat o mașină, dar n-a ajuns prea departe

Un bărbat din județul Dolj a încercat să pornească într-o aventură neobișnuită, dar planul său s-a încheiat rapid și fără succes. După ce a găsit o autoutilitară parcată cu cheile în contact, acesta, aflat sub influența alcoolului, a decis să plece la drum. Însă, după doar câteva momente, a pierdut controlul volanului și a lovit un stâlp de iluminat, abandonând vehiculul avariat la fața locului.

La sosirea polițiștilor, s-a confirmat că bărbatul avea o alcoolemie de 0,57 mg/l alcool pur în aerul expirat. Mai mult, s-a descoperit că acesta nu deținea permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, potrivit informațiilor furnizate de Știrile ProTV.

Ironia situației: Hoțul a anunțat poliția

Într-un gest neașteptat, bărbatul de 31 de ani, din localitatea Pielești, a fost chiar cel care a sunat la poliție pentru a raporta incidentul.

Potrivit IPJ Dolj, „polițiștii sosiți la fața locului au stabilit că bărbatul, în timp ce conducea o autoutilitară pe strada Leului, din comuna Puțuri, a intrat cu vehiculul într-un stâlp de iluminat public. În urma accidentului au rezultat doar pagube materiale. Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, care a indicat o concentrație de 0,57 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, acesta a fost transportat la spital pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii exacte a alcoolemiei.”

S-a constatat că autoutilitara implicată în accident fusese furată chiar din comuna Puțuri, fiind lăsată cu cheile în contact.

Dosar penal pentru furt și conducere fără permis

În urma incidentului, polițiștii au deschis un dosar penal, bărbatul fiind cercetat pentru comiterea infracțiunilor de furt în scop de folosință și conducerea unui vehicul fără permis.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!