
Cu puțin timp înainte ca Marcel Ciolacu să anunțe că PSD renunță la negocierile pentru formarea unei coaliții guvernamentale alături de partidele pro-europene, Diana Șoșoacă a făcut afirmații controversate.
Liderul partidului SOS România susține că PSD i-a propus să colaboreze la guvernare, însă aceasta a refuzat ferm, motivând că nu poate face echipă cu „ciuma roșie”. „Nu voi intra în viața mea la guvernare cu PSD-ul. PSD-ul este pesta porcină, gripa aviară”, a declarat Diana Șoșoacă, în cadrul unei conferințe de presă.
Șoșoacă a menționat că propunerea nu a venit direct de la liderul PSD, Marcel Ciolacu. „Domnul Ciolacu nu mă mai contactează. Nu are curaj, din cauza dosarelor penale pe care i le-am făcut. O să intre în pușcărie, credeți-mă!”, a spus aceasta, susținând că Ciolacu a orchestrat anularea candidaturii sale la prezidențiale, la presiunile Ursulei Von der Leyen.
În plus, Diana Șoșoacă a acuzat PSD și PNL că ar fi conspirat împreună pentru a anula alegerile prezidențiale. Aceasta l-a menționat și pe Rareș Bogdan, despre care susține că ar fi discutat cu lideri PSD, precum Vasile Dâncu și Mihai Tudose, pentru a influența jocurile politice la nivel european și național.