BREAKING
NEWS

Pensionarii, loviți din nou! Banii pentru luna ianuarie vin mai târziu decât de obicei

Pensionarii beneficiază de majorări salariale din februarie 2024
Pensionarii beneficiază de majorări salariale din februarie 2024

Anul 2025 a început cu o serie de vești negative pentru români, iar pensionarii nu fac excepție. În contextul măsurilor de austeritate impuse de Guvern, aceștia nu doar că nu se pot aștepta la o creștere a veniturilor, dar nici măcar nu își vor primi pensiile la timp în luna ianuarie.

Când vor fi plătite pensiile?

Pensionarii români, fie că primesc pensia pe card sau prin intermediul Poștei Române, vor avea de înfruntat întârzieri în livrarea banilor. De obicei, cei care așteaptă poștașul primesc pensia în prima parte a lunii, iar cei cu carduri bancare – la jumătatea lunii. Totuși, în ianuarie, această regulă ar putea să nu se mai aplice.

Conform programului actual, pensiile ar trebui distribuite prin Poșta Română până pe 10 ianuarie. Cu toate acestea, există riscul ca acest termen să fie depășit, având în vedere numărul mare de zile libere legale în această perioadă, inclusiv 1 și 2 ianuarie, Boboteaza și Sfântul Ioan. Astfel, plata pensiilor ar putea fi amânată până pe 17 ianuarie.

Pensionarii riscă să rămână fără bani

Cei care nu sunt acasă la momentul vizitei poștașului trebuie să ridice banii de la ghișeele poștale în termen de două zile lucrătoare de la ultima zi de plată. În caz contrar, pensiile se întorc la Casa Teritorială de Pensii, de unde pot fi solicitate ulterior pentru reordonanțare.

Poșta Română a precizat că programul din luna ianuarie este stabilit conform prevederilor Codului Muncii și Contractului Colectiv de Muncă, care prevăd sărbători legale nelucrătoare la început de an.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!