
Un accident grav a avut loc în această seară, pe DN1, în afara localității Păulești, soldat cu moartea unui bărbat care, conform primelor informații, se afla întins pe carosabil.
„Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, au fost sesizați astăzi, 4 ianuarie 2024, în jurul orei 20:00, cu privire la faptul că pe Drumul Național 1, în afara localității Păulești, s-a produs un accident rutier, soldat cu decesul unei persoane.
În baza sesizării, polițiștii s-au deplasat la fața locului, din primele verificări reieșind faptul că un bărbat în vârstă de 31 de ani, pe sensul de mers Brașov către Ploieşti, ar fi accidentat un bărbat, neidentificat până la acest moment, care, din primele date, se pare că se afla întins pe partea carosabilă.
Totodată, un alt conducător auto, de 62 de ani, care circula în spatele primului autoturism, ar fi accidentat pietonul în cauză.
Cei doi conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
Traficul rutier este restricționat, circulându-se dirijat alternativ.
În cauză, polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea tuturor cauzelor și împrejurărilor în care s-a produs accidentul rutier”, au transmis reprezentanții IPJ Prahova.
La scurt timp, un al doilea conducător auto, în vârstă de 62 de ani, care circula în spatele primului autoturism, ar fi trecut peste pietonul aflat pe șosea, conform poliției.
Ambii șoferi au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
În prezent, traficul rutier este restricționat pe DN1, circulația desfășurându-se alternativ, sub coordonarea polițiștilor. Cercetările continuă pentru a stabili toate detaliile și împrejurările în care s-a produs tragicul eveniment.