
Un băiețel de aproximativ 2 ani a suferit arsuri de gradul I și II pe 55-60% din suprafața corpului, în urma unui accident casnic petrecut în localitatea Lunca Leșului, în care a intrat în contact cu apă fierbinte. Potrivit informațiilor furnizate de ISU Bistrița-Năsăud, la fața locului au fost trimise un echipaj SMURD de prim ajutor de la Stația de Pompieri Sângeorz-Băi, precum și un echipaj de terapie intensivă mobilă cu medic.
Copilul a fost ulterior transferat la un spital specializat în tratarea arsurilor din București. Elicopterul SMURD a fost prealertat, iar clinica Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Grigore Alexandrescu” din București a confirmat că poate primi pacientul.
Conform sursei menționate, transferul medical a fost realizat pe traseu, părinții copilului deplasându-se cu mijloace proprii pentru a întâmpina echipajul medical. Băiețelul a fost preluat de echipajul de terapie intensivă mobilă și transportat la UPU SMURD Bistrița pentru îngrijiri suplimentare.