
Inspectorii ANPC au desfășurat sâmbătă un control la două unități medicale din București, verificând condițiile din blocurile alimentare. La Spitalul Elias, aceștia au identificat numeroase nereguli, inclusiv porții de mâncare mai mici decât cele stabilite în meniu. În contrast, Spitalul Universitar a fost apreciat pentru respectarea standardelor igienico-sanitare.
În timpul verificărilor, inspectorii au descoperit ustensile uzate, coșuri de gunoi fără capac și pedală, dar și produse alimentare neconforme depozitate alături de cele conforme. De asemenea, pereții din anumite zone ale blocului alimentar erau deteriorați, iar grilele de aerisire din camera frigorifică erau acoperite de un strat gros de praf, semn că nu au fost curățate de luni de zile. Totodată, un cântar folosit în procesul de pregătire a alimentelor nu avea verificare metrologică.
Analiza a 20 de porții de mâncare a relevat un gramaj mai mic decât cel prevăzut. În loc de 70 de grame per porție, acestea aveau între 40 și 50 de grame, ceea ce a generat un deficit total de peste 12 kilograme de carne pentru cei peste 400 de pacienți internați. Inspectorii au mai constatat existența pâinii expirate și utilizarea unui amestec neconform de margarină (80%) și ulei vegetal pentru prăjire, în ciuda faptului că margarina nu ar trebui procesată termic.
În urma acestor deficiențe, ANPC a aplicat trei amenzi în valoare totală de 30.000 de lei și a impus un termen de 30 de zile pentru remedierea problemelor. Directorul spitalului este obligat să prezinte documentele solicitate la sediul ANPC, în caz contrar riscând sancțiuni suplimentare.
La Spitalul Universitar de Urgență, blocul alimentar a fost găsit într-o stare igienică foarte bună. Inspectorii au verificat 1000 de porții de mâncare, constatând doar mici diferențe de gramaj, care au fost imediat corectate. Singura sancțiune aplicată în acest caz a fost o amendă de 1000 de lei.