BREAKING
NEWS

Azil ilegal descoperit după moartea unui bătrân. Medicamente expirate și condiții inumane

O anchetă a fost deschisă după ce un bătrân cazat într-un azil clandestin a murit în drum spre spital. Incidentul s-a petrecut noaptea trecută, după un apel la 112, moment în care autoritățile au descoperit că azilul funcționa ilegal și ar fi trebuit să fie închis de zece zile. Șeful Protecției Consumatorilor, Cristian Popescu Piedone, a declarat la Digi24 că vârstnicii erau tratați cu medicamente expirate de 3-4 ani.

Primele verificări au avut loc pe 15 februarie, când s-a constatat că azilul opera „pe persoană fizică”, fără nicio autorizație care să permită cazarea și îngrijirea bătrânilor.

Ni s-a interzis la vremea respectivă accesul. A fost foarte, foarte nervos a patronul centrului, a spus Piedone, menționând că a fost nevoie de intervenția forțelor de ordine.

În urma inspecției ANPC, s-a dispus relocarea vârstnicilor.

Acel personaj, că nu are cum să se numească om, i-a realocat pe resurse proprii și i-a adus nu știu exact unde, dar ieri, la apelul la 112, salvarea s-a deplasat pentru că unui bătrâni s-a făcut rău, l-a luat iar în drum spre spre spital a decedat, a explicat Piedone.

El a mai precizat că în azilul ilegal erau 11 vârstnici.

Pentru a fenta puțin legea, bătrânilor le făceau domicilii în în locația respectivă, domiciliu flotant, și spuneau că ei sunt cazați aici că așa vor, a adăugat șeful ANPC.

De asemenea, el a declarat că în podul casei a fost descoperit un depozit cu medicamente expirate de cel puțin trei ani.

ANPC a anunțat marți dimineață că a găsit „condiții inacceptabile” la peste 250 de azile, printre nereguli fiind bucătării insalubre, paturi deteriorate, saltele murdare, băi cu mucegai și suplimente alimentare expirate.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!