BREAKING
NEWS

Tragedie la Uricani. Un copil de 5 ani a murit din cauza meningitei meningococice

Un băiat de cinci ani din Uricani, județul Hunedoara, a pierdut lupta cu meningita meningococică, anunță autoritățile medicale.

Copilul a fost internat la un spital de boli infecțioase din Timișoara, unde, din păcate, a decedat. Conform certificatului medico-legal, cauza morții a fost insuficiența cardio-respiratorie acută și meningo-encefalita.

Direcția de Sănătate Publică (DSP) Hunedoara a informat medicii de familie și a inițiat măsuri de prevenție pentru persoanele care au intrat în contact cu copilul, inclusiv colegii de la grădiniță. Primăria Uricani a fost solicitată să efectueze o dezinfecție completă a unității de învățământ.

„Am fost notificați pe 27 februarie de către Centrul Regional de Boli Transmisibile despre decesul unui copil la un spital din Timișoara, diagnosticul fiind meningită meningococică. Compartimentul de Epidemiologie a aplicat măsurile de supraveghere și control necesare”, a declarat pentru News.ro medicul Cecilia Birău, purtătorul de cuvânt al DSP Hunedoara.

Conform procedurilor, au fost anunțați medicii de familie din zonă, precum și reprezentanții grădiniței, având în vedere că micuțul fusese prezent în colectivitate.

Meningita meningococică – o boală extrem de contagioasă

Pentru a preveni răspândirea bolii, atât adulții, cât și copiii care au intrat în contact cu băiatul au primit tratament profilactic, vaccinarea nefiind recomandată în aceste cazuri.

Primăria Uricani a luat măsuri rapide și a efectuat dezinfecția grădiniței unde copilul fusese înscris.

Meningita meningococică este o afecțiune gravă, extrem de contagioasă, cu o rată de mortalitate de până la 15% în rândul celor infectați. Aproximativ 19% dintre pacienții care supraviețuiesc pot rămâne cu sechele pe termen lung.

Crește numărul cazurilor de meningită în România

În ultima perioadă, mai multe județe din România s-au confruntat cu cazuri de meningită. În decembrie 2024, doi elevi au fost diagnosticați cu această boală, unul dintre ei – un adolescent de 15 ani – fiind internat în stare gravă la un spital din Cluj.

Un alt caz a fost confirmat la un elev de liceu din Baia Mare. Cei doi adolescenți participaseră la un bal al bobocilor organizat în oraș.

Tânărul de 15 ani a fost transportat de urgență la Cluj și internat în stare critică la Pediatrie 1, în timp ce elevul din clasa a 12-a a rămas sub supraveghere la Spitalul de Boli Infecțioase din Baia Mare.

Ca măsură de siguranță, autoritățile au dispus suspendarea cursurilor în toate unitățile de învățământ din Baia Mare timp de trei zile, perioadă în care elevii au trecut la ore online.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!