
Sâmbătă seara, în jurul orei 22:40, echipele de pompieri de la ISU Timiș au fost alertate pentru a lua măsuri de siguranță și a oferi prim ajutor în urma unui accident rutier care a avut loc în localitatea Cheglevici.
La fața locului au fost mobilizate mai multe unități de intervenție, printre care o autospecială de primă intervenție și comandă, o autospecială de stingere dotată cu modul de descarcerare, o autospecială de descarcerare, un echipaj SMURD, o autospecială pentru transportul personalului și victimelor multiple, un microbuz și trei ambulanțe, dintre care una era echipată cu medic.
În accident a fost implicat un autobuz care transporta șapte persoane. Potrivit declarațiilor oferite de reprezentanții IPJ Timiș, „Azi-noapte, în jurul orei 22:55, un bărbat în vârstă de 40 de ani a condus un autobuz pe DN 59G, iar, la un moment dat, a pierdut controlul asupra direcției de deplasare și a părăsit partea carosabilă, intrând cu acesta în marginea unui canal de colectare a apelor pluviale.”
În urma impactului, șoferul autobuzului a suferit răni, alături de celelalte șapte persoane din vehicul, care au vârste cuprinse între 27 și 57 de ani.
După accident, șoferul a fost supus unui test cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Autoritățile au deschis un dosar penal pentru a cerceta circumstanțele în care a avut loc incidentul, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.