
Managerul Spitalului de Pediatrie din Ploiești, Anca Miu, a confirmat că în rețeaua de apă a unității a fost descoperit bacilul piocianic (Pseudomonas aeruginosa), precizând că probele au fost prelevate de la o chiuvetă dezafectată pe 6 martie. Aceasta a subliniat că chiuveta nu se află în circuitul de utilizare al spitalului.
„Pe 6 martie, o reprezentantă de la Apa Nova a venit fără a anunța și a prelevat probe, iar analiza a confirmat prezența bacteriei Pseudomonas aeruginosa. Am fost informați de Apa Nova, conform protocolului nostru de control periodic al apei potabile,” a explicat Miu.
Ca urmare a descoperirii, consumul de apă potabilă a fost suspendat, iar pacienții și personalul medical sunt obligați să folosească doar apă îmbuteliată. S-a dispus interzicerea utilizării apei pentru spălarea biberoanelor sau a veselei.
Direcția de Sănătate Publică Prahova a intervenit, recoltele de probe din diverse puncte ale spitalului urmând a fi analizate, rezultatele fiind așteptate în zilele următoare.
„Pe 7 martie, vom efectua spălarea întregii instalații de apă din spital împreună cu Apa Nova, iar luni vom începe un proiect de dezinfecție cu un alt furnizor pentru a ne asigura că nu există riscuri,” a adăugat managerul spitalului.
Anca Miu a informat că spitalul a fost aprovizionat cu apă îmbuteliată, iar Apa Nova a efectuat livrarea unui rezervor de apă de trei metri cubi, destinat gătitului și spălatului.
Reprezentanții Apa Nova Ploiești au declarat că analizele din zona de distribuție care alimenta spitalul nu au identificat bacteria, ci doar în rețeaua internă a spitalului.
„Echipa noastră a efectuat verificări și a prelevat probe din puncte cheie, iar pe 11 martie am repetat procedura. Până acum, analizele nu arată prezența bacteriei în apa din sistemul public. Rezultatele finale pentru rețeaua interioară a spitalului, dar și pentru rețeaua publică, vor fi disponibile pe 13 martie, la 72 de ore de la recoltare,” au comunicat oficialii Apa Nova Ploiești.