
Vremea extremă a provocat distrugeri semnificative în mai multe zone din România, lăsând în urmă imagini de neuitat. Acoperișuri smulse, mașini avariate și, din păcate, o persoană decedată sunt doar câteva dintre urmările vijeliilor care au afectat țara.
Un bărbat de 80 de ani din comuna Năruja, județul Vrancea, a fost în mod tragic ucis de un copac doborât de vânt în timp ce se îndrepta spre magazin. Medicii nu au reușit să-l salveze, iar comunitatea plânge pierderea sa.
În orașele Arad și Teleorman, vântul a smuls acoperișurile blocurilor, iar în Alba, o femeie a avut parte de o experiență înfricoșătoare, fiind nevoită să se confrunte cu un tomberon de metal adus de vijelie. Sudul țării a fost, de asemenea, afectat de grindină, iar autoritățile au început curățarea drumurilor.
În Bistrița și București, mai mulți copaci au căzut, avariind autoturismele localnicilor. Traficul în Capitală a fost grav perturbat, iar la munte, rafalele de vânt au depășit 120 km/h, determinând închiderea pârtiilor.
Localnicii au descris intensitatea furtunii, spunând: „Dintr-o dată s-a înnegrit cerul / N-am mai întâlnit aşa forţă până acum. Probabil că peste 120 km / Eram în casă şi am auzit o bubuitură. Noi stăm fix vis-a-vis şi am urcat la etaj şi când m-am uitat pe geam am văzut cum e luat acoperişul şi maşina asta e făcută praf.”
Meteorologii continuă să avertizeze asupra vremii severe, precizând că fenomenele meteo observate sunt specifice verii, nu primăverii. Oana Păduraru, meteorolog ANM, a declarat: „Căderi de grindină, atât în zona montană, cât şi în zona judeţului Prahova. Şi chiar şi vijelie în partea de vest a teritoriului. Nu excludem probabilitatea de a apărea noi coduri, chiar şi portocalii şi roşii pentru astfel de manifestări.”
Se așteaptă ca vremea rea să continue în zilele următoare, iar autoritățile rămân în alertă pentru a proteja comunitățile afectate.