
Miercuri dimineață, un accident în lanț a avut loc pe Autostrada A2, provocând o situație de urgență în care au fost implicate cinci autoturisme și 14 pasageri. Din informațiile preliminare oferite de autorități, se pare că mai multe persoane au necesitat intervenția medicală.
Detalii despre accidentul de pe A2
Conform comunicatelor transmise de Centrul Infotrafic din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, traficul a fost restricționat pe a doua bandă a Autostrăzii A2, pe direcția Constanța – București, la kilometrul 42, în apropierea localității Sărulești, județul Călărași. Această măsură a fost impusă ca urmare a incidentului în care au fost implicate cele cinci autoturisme.
„Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române informează că traficul este restricționat pe a doua bandă pe Autostrada A2 pe sensul Constanța – București, la kilometrul 42, în zona localității Sărulești, județul Călărași, din cauza unui accident în care au fost implicate cinci autoturisme,” a anunțat miercuri Centrul Infotrafic.
Leziuni și intervenții medicale
Mai multe persoane au suferit leziuni minore, iar autoritățile au evaluat necesitatea transportului acestora la spital. Se estima că reluarea circulației în condiții normale va avea loc după ora 08:30.
„Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că traficul a fost reluat în condiții normale pe Autostrada A2 pe sensul Constanța – București, la kilometrul 42, în zona localității Sărulești, județul Călărași. În urma accidentului dintre cinci autovehicule, două persoane au suferit leziuni pentru care au necesitat transportul la spital,” au precizat autoritățile.