
Un incident dramatic a avut loc în România, unde un tânăr polițist în vârstă de 22 de ani s-a împușcat în zona capului. Potrivit primelor detalii disponibile, bărbatul se află în prezent în viață și a fost internat la terapie intensivă.
Agentul de poliție s-a prezentat vineri seara la sediul Poliției Bacău pentru a-și ridica arma din dotare înainte de a începe serviciul de patrulare. Cu toate acestea, după ce nu s-a prezentat la muncă, colegii săi au decis să efectueze verificări la locuința sa. Din păcate, la sosire, l-au găsit pe tânăr în interior, având o plagă împușcată în zona capului.
Bărbatul a fost transportat de urgență la spital, având semne vitale, și a fost supus unei intervenții chirurgicale. Reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Bacău au confirmat că, în seara incidentului, tânărul a ridicat armamentul pentru a începe patrularea.
Motivul care l-ar fi determinat pe polițist să recurgă la un astfel de gest rămâne incert, însă anchetatorii iau în considerare ipoteza unor probleme financiare cu care se confrunta. Tânărul a fost încadra în funcția de agent abia în decembrie 2022, având o carieră scurtă în poliție.