
Amalia, o tânără de doar 19 ani, a murit după ce a fost grav rănită într-un accident devastator petrecut în Mamaia. Aceasta era internată în stare critică, în urma unui impact violent în care autoturismul în care se afla s-a rupt în două.
Totul s-a petrecut pe 10 martie, când șoferul mașinii a pierdut controlul volanului și a lovit un stâlp de pe marginea bulevardului Mamaia din Constanța. Viteza excesivă a dus la ruperea vehiculului în două. În mașină erau cinci tineri, iar unul dintre ei a murit imediat după accident.
O altă victimă a accidentului din Mamaia
Amalia a fost internată timp de două săptămâni în secția ATI a Spitalului Județean din Constanța. Deși medicii au luptat să-i salveze viața, fata care împlinise recent 19 ani a murit.
Primarul comunei Saraiu, localitatea natală a Amaliei, a anunțat cu durere vestea morții acesteia. Dorinela Irimia a vorbit cu emoție despre suferința lăsată în urma pierderii fetei.
„Cuvintele sunt neputincioase într-un asemenea moment, când un suflet de înger se înalță prea devreme. Amalia, o ființă plină de lumină și frumusețe, a fost luată dintre noi de un destin nedrept, după un accident cumplit. Două săptămâni a luptat în terapie intensivă, dar rănile au fost prea grave. Inima Amaliei a încetat să mai bată, însă amintirea ei va trăi mereu în sufletele noastre”, a scris edilul într-un mesaj emoționant.