BREAKING
NEWS

Incident tragic la metrou. O tânără de 15 ani a fost salvată după o tentativă de suicid

Marți, 1 aprilie 2025, o tânără de 15 ani a încercat să își pună capăt zilelor aruncându-se în fața unui tren de metrou în stația Eroilor 1. Intervenția rapidă a echipajelor de urgență a dus la salvarea acesteia, fiind transportată ulterior la spital pentru îngrijiri medicale.

Poliția Capitalei a confirmat incidentul, menționând că tânăra a fost recuperată în urma apelului la 112. Aceasta a fost transportată de urgență pentru a beneficia de asistență medicală, iar investigațiile sunt în curs de desfășurare. “Astăzi, 1 aprilie 2025, Direcția Generală de Poliție a Municipiului București – Brigada de Poliție pentru Transportul Public a fost informată despre un incident în care o femeie s-ar fi aruncat în fața trenului într-o stație de metrou din Sectorul 5, chiar când acesta intra în stație,” a declarat Poliția Capitalei.

Circulația metroului afectată
Din cauza acestui incident, Metrorex a fost nevoit să reorganizeze circulația trenurilor pentru a permite echipelor de salvare să intervină. “Metrorex informează că astăzi, 01.04.2025, la ora 17:15, în stația de metrou Eroilor 1, a avut loc o posibilă tentativă de suicid. În urma acestui eveniment regretabil, circulația trenurilor este momentan reorganizată,” au comunicat reprezentanții companiei. Trenurile nu circulă pe firul 2 între stațiile Piața Unirii 2 și Izvor, iar pe firul 1, circulația a fost adaptată în sistem pendulă.

Călătorii sunt informați despre situație prin intermediul sistemului de sonorizare din stații și trenuri, în încercarea de a minimiza disconfortul creat de perturbările apărute în programul de circulație.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!