BREAKING
NEWS

Strigăt de durere în Galați! Tânărul bătut crunt și lăsat să moară, agresorul sfidează pe rețelele sociale!

Familia lui Andrei, tânărul de 20 de ani bătut cu brutalitate după o petrecere și abandonat pe o stradă din Berești, Galați, trece prin momente de profundă durere și revoltă. După ce unul dintre agresori a fost plasat sub control judiciar, familia acuză o lipsă de respect din partea acestuia, care sfidează durerea părinților prin postări pe rețelele sociale. În memoria lui Andrei, sute de oameni au participat aseară la un marș al tăcerii în orașul Berești.

Detalii despre incident și reacțiile familiei

Andrei, care lucrase toată ziua alături de tatăl său, a ieșit seara să se distreze, însă acea ieșire avea să fie ultima sa. „El a muncit toată ziua cu taică-său și seara a venit și i-am zis: Mamă, dacă ești obosit nu mai pleca. Dar el s-a dus și a făcut baie și a venit gătit frumos, parfumat şi s-a pus în brațele soțului meu şi îl pupa. Dar mă duc și eu oleacă, mamă, să mă distrez!”, a povestit Lili Elena Moisei, mama lui Andrei.

În urma unei altercații violente, tânărul a fost scos din mașină și călcat în picioare până și-a pierdut viața. Dintre cei trei tineri implicați, doi au fost arestați, însă unul a fost plasat sub control judiciar pe motiv că ar fi lovit cel mai puțin. „Inculpatul, (…) în timp ce se afla în loc public pe raza oraşului Bereşti, pe fondul unui conflict spontan, a aplicat victimei o singură lovitură cu pumnul în zona feţei, iar prin acțiunea violentă a tulburat ordinea și liniștea publică”, se precizează în comunicatul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Galaţi.

Atitudinea agresorului și reacțiile familiei

La scurt timp după decizia procurorilor, Ionuț, tânărul plasat sub control judiciar, a postat pe rețelele sociale o fotografie în care apare zâmbind alături de un prieten, însoțită de o melodie ce face referire la justiție, gest care a stârnit indignarea familiei victimei.

„Dacă el zice că nu e vinovat, măcar să-l fi salvat, să fi sunat la poliție. Măcar să-i fi rupt picioarele lui Andrei, să mi-l fi lăsat în căruţ cu rotile, că eu îl creşteam așa. Toţi băieţii i-au zis aseară şi plângeau: Măi, Andrei, tu te trezeai noaptea şi veneai după noi. Din toți prietenii lui din Bereşti, nu s-a nimerit unul să-l salveze au zis”, a mai declarat mama victimei.

Adrian Moisei, tatăl vitreg al lui Andrei, a adăugat: „Mi se pare absurdă chestia asta. Nu vrem nimic altceva decât să se facă dreptate. Din câte știu, cel care a fost eliberat are și cinci avocați. Toți trei au dat și se vede și în imagini.”

„Vreau ca legea să facă dreptate, să nu dea voie nici unuia să vină acasă pentru că e de strigat la cer. Când iese băiatul meu din pământ, atunci să vină și ei”, a transmis Corina Gheorghisan, mătușa lui Andrei.

Marșul tăcerii și reacția comunității

Revoltați de tragedia care a zguduit localitatea, peste 500 de persoane au participat aseară la marșul tăcerii organizat în memoria lui Andrei, în orașul Berești. Locul unde tânărul a fost ucis a devenit un altar improvizat, iar primarul localității a transmis un mesaj solemn: „Nicio ceartă, nicio bătaie, nicio şmecherie de moment nu poate întoarce o viaţă de om, asta aş vrea să înţeleagă toţi copiii.”

În cursul zilei de azi, Andrei va fi înmormântat în cimitirul situat la doar câţiva metri de casa sa.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!