
Peste 500 de persoane s-au adunat în localitatea Berești, județul Galați, pentru a-i aduce un ultim omagiu lui Andrei, tânărul de 20 de ani bătut cu brutalitate și abandonat pe stradă, care și-a pierdut viața în urma agresiunii. Trupul neînsuflețit al victimei a fost înmormântat în cimitirul situat chiar în fața locuinței sale, în cadrul unei ceremonii marcate de durere și emoție profundă.
Sâmbătă noapte, Andrei se întorcea de la o petrecere de majorat când a fost atacat de mai mulți tineri care participaseră la același eveniment, însă fără a fi invitați. Potrivit martorilor, tânărul a fost scos cu forța din mașină, aruncat la pământ și lovit repetat cu picioarele în zona stomacului de trei agresori.
După aproximativ 15 minute, un apel la 112 a alertat autoritățile. Echipajele medicale sosite la fața locului au încercat să-l resusciteze pe Andrei timp de o oră, însă eforturile au fost în zadar.
Principalii suspecți sunt trei tineri cu vârste între 18 și 21 de ani, cunoscuți în comunitate pentru comportamentul agresiv și cu antecedente penale. Poliția desfășoară în prezent cercetări pentru a stabili toate circumstanțele producerii acestui incident tragic.
Astăzi, localitatea Berești a fost scena unei adunări impresionante, în care peste 500 de persoane au participat la înmormântarea lui Andrei. Cortegiul a pornit de la domiciliul victimei și a făcut o oprire în locul unde tânărul și-a pierdut viața, înainte de a se îndrepta către biserică pentru slujba religioasă.
Înmormântarea a avut loc în cimitirul situat chiar peste drum de casa lui Andrei, iar atmosfera a fost încărcată de tristețe și lacrimi. Comunitatea locală, profund afectată de această pierdere, a fost alături de familie în aceste momente dificile.
