BREAKING
NEWS

Tragedie la Sibiu! O asistenta de numai 33 de ani a murit în timpul programului de lucru!

O asistentă medicală de 33 de ani de la Spitalul Județean Sibiu a decedat în timpul programului de lucru, miercuri, 19 iunie. Incidentul a avut loc în timpul turei de noapte, iar autoritățile urmează să stabilească cauza exactă a decesului prin efectuarea unei autopsii la Serviciul de Medicină Legală Sibiu.

Ilcuș Ana Simona, colegă apreciată pentru inteligența, blândețea și profesionalismul său, a fost descrisă de cei care au lucrat alături de ea ca o persoană calmă și fără conflicte, cu o atitudine dedicată față de pacienți. Moartea sa a survenit în mod neașteptat în timpul serviciului, iar autoritățile au fost sesizate imediat.

Reacția conducerii și a colegilor

Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Sibiu a confirmat că a fost informat despre incident încă din data de 18 iunie 2025 și că spitalul a respectat procedurile legale în comunicarea decesului. „Conducerea unității medicale a comunicat incidentul conform procedurii legale, urmând să se stabilească împrejurările în care s-a produs evenimentul. Serviciul de Medicină Legală Sibiu urmează să stabilească cauza și ora decesului, în urma autopsiei”, au transmis reprezentanții ITM Sibiu.

O colegă a transmis un mesaj emoționant: „Ne luăm rămas bun cu profundă tristețe de la draga și buna noastră colegă. Vom păstra mereu în amintirea noastră profesionalismul, dăruirea și omenia de care a dat dovadă de-a lungul întregii sale cariere. A iubit oamenii, a adus alinare suferinței a mii de bolnavi și s-a dedicat cu mult devotament nobilei misiuni de a reda sănătatea semenilor.

Drum lin spre îngeri, dragă Simona. Dumnezeu să-ți odihnească sufletul în pace și lumină! Sincere condoleanțe familiei îndurerate!”

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!