
Un incident de violență școlară a fost înregistrat recent în comuna Hârtop, județul Suceava, unde o profesoară de la Școala Gimnazială locală a fost surprinsă în timp ce aplica o palmă unui elev de clasa a VII-a. Evenimentul a fost filmat de un coleg al băiatului și a declanșat o anchetă oficială.
Imaginile surprinse arată cum cadrul didactic îl pălmuiește pe elev, după care îl împinge spre ușă, încercând să-l evacueze din sala de clasă. Potrivit primelor informații, totul a pornit de la un conflict verbal între doi colegi, care a avut loc în afara orelor de curs. Profesoara a intervenit în situație, însă a reacționat agresiv, iar momentul a fost surprins de unul dintre martori.
Conducerea școlii a fost informată imediat despre incident și a sesizat Inspectoratul Școlar Județean Suceava, care a demarat o anchetă pentru clarificarea situației. „S-a declanșat o activitate de cercetare. Se vor lua măsurile care se impun atât pentru elevii implicați, cât și pentru doamna profesoară. Ancheta este în desfășurare”, a precizat Tatiana Vîntur, reprezentant al ISJ Suceava.
Autoritățile reamintesc că elevii care sunt victime sau martori ai unor situații de abuz, violență sau neglijare pot solicita ajutor prin apelarea numărului unic național de urgență pentru copii, 119, disponibil non-stop.
Sursă foto: Observator