
Un copil în vârstă de un an și patru luni din Constanța a decedat la câteva ore după ce a fost consultat de un medic pediatru și i-a fost prescris un tratament pentru laringită. Incidentul tragic a avut loc pe 3 ianuarie, iar familia susține că decesul putea fi evitat.
La începutul anului, mama copilului l-a dus pe cel mic la medic pentru a-i trata o răceală care persista de mai mult timp. Pediatrul consultat, ales pe baza unei căutări pe internet, era același la care familia apelase și cu aproximativ două săptămâni în urmă.
În urma consultației, copilului i s-a diagnosticat laringită și i s-a prescris un antibiotic. În aceeași după-amiază, mama i-a administrat tratamentul, iar inițial băiețelul a dat semne de ameliorare.
În timpul nopții, părinții au observat cu stupoare că micuțul nu mai respira. Au solicitat imediat intervenția unui echipaj de prim-ajutor, însă, din păcate, nu s-a mai putut face nimic pentru salvarea copilului.
Necropsia efectuată ulterior a stabilit că decesul a fost cauzat de o infecție severă la nivelul plămânilor. Familia a demarat acum un proces împotriva pediatrei care a consultat copilul și a depus o plângere și la Colegiul Medicilor, susținând că tragedia putea fi prevenită.