
Un accident rutier grav a avut loc miercuri după-amiază pe Drumul Național 1 (DN1), în apropierea localității Păulești din județul Prahova, în urma coliziunii dintre un autoturism și o dubiță de transport muncitori. Cinci persoane au fost rănite și transportate la spital pentru investigații suplimentare, scrie ziarobiectiv.ro.
Conform datelor transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Prahova, în evenimentul rutier au fost implicate două vehicule: un autoturism și o autoutilitară în care se aflau zece persoane, muncitori care călătoreau spre locul de muncă.
Toate cele cinci victime au fost găsite conștiente și cooperante la locul accidentului. Ele au primit primele îngrijiri medicale din partea echipajelor de intervenție, fiind ulterior transportate la spital pentru evaluări suplimentare.
Centrul INFOTRAFIC al Poliției Române a comunicat că traficul este restricționat pe banda 1 a sensului de mers Brașov – București, în zona unde s-a produs accidentul. De asemenea, autoritățile au precizat că valorile de trafic în zonă sunt în ușoară creștere, recomandând prudență șoferilor.