
Un incident tragic a avut loc în Râmnicu Vâlcea, unde un șofer care a refuzat să oprească la semnalele poliției și a fost urmărit pentru viteză excesivă a pierdut controlul autoturismului și a intrat într-un ansamblu de țevi de termoficare, iar mașina a luat foc. Ambii ocupanți ai vehiculului și-au pierdut viața în urma accidentului.
Conform unui comunicat emis de Inspectoratul de Poliție Județean Vâlcea, autoturismul a fost surprins de aparatul radar circulând cu o viteză de 185 km/h pe un bulevard din municipiu. Șoferul nu a oprit la semnalele regulamentare ale polițiștilor, determinând echipajul să inițieze urmărirea.
În timpul urmăririi, vehiculul a părăsit partea carosabilă și a lovit un ansamblu de țevi de termoficare situate în afara drumului public. Impactul a fost urmat de un incendiu care a cuprins rapid mașina.
„Incendiul a fost lichidat la scurt timp de la sosirea forţelor ISU. Din nefericire, în autoturism au fost descoperite două persoane carbonizate”, a declarat Sorin Albinaru, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Vâlcea, potrivit Agerpres.
În urma accidentului, atât conducătorul auto, cât și pasagerul din dreapta, ambii bărbați, au decedat. Autoritățile continuă cercetările pentru a stabili toate circumstanțele producerii tragediei.