
Luni după-amiază, un accident rutier grav a avut loc la ieșirea din localitatea Cauaceu, județul Bihor, pe drumul spre Sălard, implicând două microbuze și un autoturism în care se aflau aproximativ 40 de persoane. Pentru gestionarea situației, autoritățile au activat Planul Roșu de Intervenție, mobilizând numeroase resurse de urgență la fața locului.
<pÎn urma coliziunii, la fața locului au fost trimise rapid o autospecială de stingere, o autospecială pentru transportul personalului și victimelor multiple, zece ambulanțe SMURD, precum și trei ambulanțe ale Serviciului Județean de Ambulanță Bihor.
„La fața locului au fost trimise de urgență 1 autospecială de stingere, 1 autospecială pentru transport personal și victime multiple și 10 ambulanțe SMURD.
În sprijinul echipajelor operative acționează și 3 ambulanțe aparținând serviciului județean de ambulanță.
Misiunea este în dinamică”, a transmis ISU Bihor.
Până în acest moment, autoritățile nu au comunicat un bilanț final al victimelor, operațiunile de evaluare, triaj și transport al răniților fiind încă în desfășurare.
Traficul în zona accidentului este perturbat, iar autoritățile recomandă evitarea acestui traseu pe cât posibil pentru a facilita intervenția echipajelor de urgență.