BREAKING
NEWS

Stare gravă pentru Ion Iliescu! Internat în terapie intensivă, necesită ventilaţie mecanică

Fostul preşedinte Ion Iliescu este internat în continuare în secţia de terapie intensivă a Spitalului Agrippa Ionescu din Bucureşti, starea sa de sănătate înregistrând o agravare în ultimele zile. Deşi este stabil din punct de vedere cardiac şi conştient, fostul lider politic necesită ventilaţie mecanică din cauza oboselii musculaturii respiratorii, au anunţat reprezentanţii unităţii medicale.

„Pacientul este conştient şi stabil cardiac, dar, pe fondul instalării semnelor de oboseală a musculaturii respiratorii, necesită suport respirator pentru asigurarea unei ventilaţii eficiente”, au precizat medicii Spitalului Agrippa Ionescu.

Diagnostic grav şi evoluţie dificilă

Ion Iliescu a fost internat pe 9 iunie la Spitalul SRI, unde, în urma unor investigaţii complexe, a fost descoperită o formaţiune malignă la nivelul plămânilor. În ciuda tratamentului administrat, starea sa nu s-a ameliorat, fiind necesară montarea unui dispozitiv medical pentru a asigura oxigenarea adecvată a organismului.

Context medical şi ultimele apariţii publice

De-a lungul anilor, Ion Iliescu a efectuat controale medicale periodice la Spitalul Elias. În aprilie 2019, a fost supus unei intervenţii chirurgicale la Institutul „C.C. Iliescu”, unde a fost diagnosticat cu pericardită lichidiană, respectiv tamponadă cardiacă.

În ultimii ani, fostul preşedinte a evitat să mai apară în public, comunicând cu susţinătorii săi prin intermediul blogului personal. Ultimul său mesaj datează din 19 mai, când îl felicita pe Nicuşor Dan pentru alegerea sa în funcţia de primar general al Capitalei.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!