
Un incident grav a avut loc în Parcul Ioanid din București, unde trei persoane, dintre care doi copii, au fost intoxicate cu vapori de vopsea în timpul unor lucrări de renovare. Echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) București-Ilfov au intervenit rapid pentru acordarea primului ajutor, evitând astfel agravarea stării victimelor.
Potrivit unui comunicat oficial al ISU, intoxicația a survenit în urma inhalării vaporilor toxici degajați în timpul vopsirii unei bănci din parc. La sosirea echipajelor, cele trei persoane au fost evaluate medical la fața locului, iar starea lor a fost stabilă, astfel că nu a fost necesară transportarea către spital.
Autoritățile au confirmat că în zona respectivă nu mai există alte persoane afectate, iar pericolul de intoxicație a fost eliminat complet. „În momentul de față nu mai este pericol de intoxicare. La intervenție au fost alocate: o autospecială de stingere cu modul de prim-ajutor, patru echipaje SMURD, o motocicletă SMURD și o autospecială CBRN”, se precizează în informarea ISU.
De asemenea, Primăria Sectorului 2 a anunțat că firma care desfășura activități recreative cu echipamente mecanice destinate copiilor în parc nu deținea autorizație valabilă de ocupare a domeniului public. Aceasta a fost sancționată cu o amendă în valoare de 2.000 de lei și obligată să-și retragă toate echipamentele și recuzita din parc.