BREAKING
NEWS

Tragedie pe Transfăgărășan! Turist italian ucis de o ursoaică după ce a ignorat avertismentele

Un turist italian în vârstă de 48 de ani a fost ucis joi dimineață pe Transfăgărășan, după ce a fost atacat de o ursoaică cu pui. Bărbatul, aflat în excursie cu motocicleta, s-a apropiat periculos de mult de animal și a încercat să îl hrănească, ignorând avertismentele clare privind interdicția de a hrăni sau de a se apropia de urși. Evenimentul tragic s-a petrecut în apropiere de barajul Vidraru, iar șeful Salvamont Argeș, Ion Sănduloiu, a oferit detalii despre incident și despre riscurile la care se expun turiștii care nu respectă regulile de protecție a faunei sălbatice, scrie wowbiz.ro.

Atacul ursoaicei și consecințele fatale

Potrivit martorilor, italianul s-a oprit la aproximativ 500 de metri de barajul Vidraru, unde a observat ursoaica pe marginea drumului. În loc să păstreze distanța recomandată, acesta s-a apropiat și a încercat să-i ofere mâncare, fără să conștientizeze pericolul iminent. Ursoaica, vizibil agitată, l-a atacat și apoi l-a târât în pădure.

Ion Sănduloiu, șeful Salvamont Argeș, a explicat că ursoaica a fost atât de nervoasă încât l-a târât pe bărbat pe o distanță de 10-15 metri pe luciul apei, într-o zonă cu o diferență de nivel abruptă de aproximativ 80 de metri. „Turistul nu a avut nicio șansă de supraviețuire”, a declarat acesta.

Intervenție dificilă pentru recuperarea trupului

Recuperarea corpului neînsuflețit al bărbatului a fost o operațiune complicată, potrivit șefului Salvamont. În loc să urmeze procedura standard de a-l urca pe munte, echipa de salvatori a folosit o ambarcațiune care a permis coborârea trupului până la debarcader, de unde a fost ulterior transportat.

„În loc să-l urcăm, cum ar spune procedurile, a fost mai simplu pentru că au venit cu un vaporaș dedesubt, pe luciul apei, și doar l-am coborât până la vaporaș, apoi a fost urcat pe scările de la debarcader”, a precizat Ion Sănduloiu.

Apel la responsabilitate pentru protejarea faunei sălbatice

Acest incident tragic evidențiază riscurile majore generate de comportamentul iresponsabil al unor turiști care ignorează avertismentele privind interacțiunea cu animalele sălbatice. Șeful Salvamont Argeș a subliniat că hrănirea urșilor este periculoasă atât pentru oameni, cât și pentru animale, deoarece duce la pierderea instinctului natural de frică față de oameni.

„În momentul în care cineva oferă mâncare unui urs, ursul e condamnat la moarte. Și condamnarea la moarte a ursului poate să survină ca urmare a unui incident de genul ăsta. Adică, ori e un atac fatal, ori un atac unde distruge o mână. Se va antropiza. Adică nu va mai avea frică de om. În momentul în care au oprit și au aruncat mâncarea unui animal sălbatic, ăla e condamnat la moarte pentru că va sta pe marginea drumului și va prinde din ce în ce mai mult curaj”, a avertizat Ion Sănduloiu.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!