BREAKING
NEWS

Alertă pe Transfăgărășan! Ursuleții orfani, încă de negăsit după tragedia cu motociclistul italian!

Trei pui de urs au rămas orfani după ce mama lor a fost împușcată de autorități, în urma unui incident tragic petrecut pe Transfăgărășan, unde o ursoaică a atacat mortal un motociclist italian. Ursuleții nu au fost încă găsiți și nu se află sub protecția sanctuarului AMP – Libearty, a anunțat centrul de salvare pe Facebook, solicitând sprijin pentru continuarea căutărilor.

Căutări intense pentru puii de urs rămași singuri

„Ursuleții NU au ajuns la sanctuar! Vă rugăm să nu dați crezare informațiilor false care circulă în mediul online. Cei trei ursuleți rămași orfani după ce mama le-a fost împușcată pe Transfăgărășan NU au fost găsiți și NU se află în grija sanctuarului AMP Libearty”, se arată în mesajul publicat de AMP – Sanctuar Libearty & Adăpost Victory pe Facebook.

Starea micuților este extrem de îngrijorătoare, având în vedere că au rămas fără protecție, hrană și mama lor timp de mai multe zile. Pentru localizarea lor, mai mulți voluntari din două județe au acționat pe teren timp de două zile. De aseară, căutările au fost preluate și de autoritățile locale, care au intensificat eforturile pentru salvarea ursuleților și luarea măsurilor necesare.

„Le mulțumim din suflet tuturor celor care s-au implicat, în special medicilor veterinari, echipei de la Casa lui Patrocle și Laurei, alias «Ursulețul Cârcotaș» – oameni care au pus suflet, timp și energie pentru salvarea acestor pui”, se mai precizează în anunț.

Avertisment privind informațiile false

Centrul recomandă verificarea atentă a surselor înainte de a distribui informații legate de ursuleți. „Vă rugăm să verificați sursa informațiilor înainte de a distribui. Noi vom reveni cu actualizări oficiale imediat ce vor exista noutăți. Sanctuarul AMP Libearty este pregătit să îi preia și să îi îngrijească pe viață, dacă micuții mai trăiesc și vor fi găsiți la timp”, au transmis reprezentanții sanctuarului.

Contextul incidentului

Totul a început joi dimineață, pe 3 iulie, când un motociclist italian a fost atacat mortal de o ursoaică în zona Vidraru, pe DN7C, Transfăgărășan. Victima a fost târâtă într-o râpă, iar în urma acestui accident tragic, autoritățile au decis împușcarea ursoaicei. La scurt timp s-a descoperit că aceasta avea trei pui mici, care au rămas singuri în zonă, fără protecția mamei.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!