BREAKING
NEWS

Greșeala uriașă care îți pune inima în pericol pe caniculă! Ce pățești dacă exagerezi cu aerul condiționat

Pericolul caniculei nu este reprezentat doar de valorile termice ridicate, ci și de șocul termic provocat de diferențele bruște dintre mediul exterior și aerul condiționat din locuințe sau autoturisme, avertizează prof. univ. dr. Florin Mitu, șeful Clinicii de Cardiologie de la Spitalul de Recuperare din Iași, într-o declarație pentru AGERPRES, preluată de Stiri pe Surse.

Medicul ieșean atrage atenția că aceste variații termice pot solicita organismul în mod excesiv, cele mai vulnerabile categorii fiind persoanele care suferă de boli cardiovasculare, vârstnicii și copiii.

Potrivit specialistului, una dintre cele mai frecvente erori comise în timpul verii este setarea climatizării la temperaturi foarte scăzute imediat după expunerea la soare. „Organismul suportă greu trecerea bruscă de la peste 30 de grade la un mediu răcit excesiv. Temperatura optimă în încăperi sau în autoturism este în jur de 22-23 de grade Celsius, fără diferenţe foarte mari faţă de temperatura exterioară”, a explicat prof. univ. dr. Florin Mitu.

În zilele caniculare, organismul pierde prin transpirație cantități importante de apă și săruri minerale, motiv pentru care hidratarea trebuie să devină o prioritate. Recomandarea medicală este consumul a cel puțin doi sau trei litri de lichide pe zi, necesarul fiind chiar mai mare în cazul persoanelor care depun efort fizic.

Alimentația joacă, de asemenea, un rol esențial în menținerea echilibrului. Consumul de fructe și legume proaspete contribuie atât la hidratare, cât și la refacerea electroliților pierduți. Specialistul recomandă evitarea deplasărilor în intervalul orar 11:00 – 15:00, când temperaturile ating pragul maxim.

Dacă ieșirea din casă nu poate fi evitată, sunt indicate hainele lejere, în culori deschise, din fibre naturale precum bumbacul sau inul, dar și protejarea capului pentru a limita expunerea directă la soare.

De asemenea, cardiologul subliniază că alcoolul și efortul fizic intens ar trebui evitate în timpul valurilor de căldură. Alcoolul, în special berea, favorizează deshidratarea prin creșterea diurezei. Totodată, activitatea fizică desfășurată la temperaturi înalte mărește necesarul de oxigen și poate declanșa complicații cardiovasculare sau cerebrovasculare grave pentru cei cu afecțiuni preexistente.

Pentru a diminua efectele caniculei, medicul recomandă aerisirea locuințelor doar în primele ore ale dimineții și seara, când este mai răcoare, alături de menținerea unui program de odihnă corespunzător.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!