BREAKING
NEWS

Accident devastator la granița cu România. Victimele erau cetățeni români

Un tragic accident de circulație s-a petrecut în noaptea trecută în Serbia, la doar 10 kilometri de granița cu România. Echipajele românești au încercat să intervină pentru a salva victimele, care erau cetățeni români, însă au fost împiedicate de vameșii sârbi să treacă frontiera.

Detalii despre incidentul fatal
Accidentul a avut loc între trei autoturisme, dintre care două erau înmatriculate în România și unul în Serbia. Din păcate, incidentul s-a soldat cu trei decese, printre care un cetățean sârbi, și doi români – un tată de 30 de ani și fiica sa, o fetiță de doar 8 ani. Familiile din Craiova se întorceau de la un concurs de dans sportiv, unde fetița a obținut locul 1.

La scurt timp după ce autoritățile au aflat despre acest accident tragic, Serviciul de Ambulanță Județean (SAJ) Mehedinți a mobilizat două echipaje pentru a se deplasa la locul incidentului. Din păcate, salvatorii români au fost blocați la vamă, unde vameșii din Serbia le-au solicitat documente de identitate. Medicii și asistentele, neavând pașapoartele la ei, nu au putut continua călătoria, în ciuda explicațiilor privind gravitatea situației. În cele din urmă, echipajele românești au reușit să obțină permisiunea de a trece granița.

Întârzierea fatală
Martorii susțin că întârzierea de doar câteva zeci de minute a fost crucială, influențând în mod direct șansele de supraviețuire ale fetiței. În timp ce echipajele se îndreptau spre accident, au recepționat apelurile disperate ale mamei, care striga după ajutor. Ulterior, medicii români au declarat că, dacă intervenția nu ar fi fost întârziată la vamă, o șansă reală de a salva viața micuței ar fi existat.

Medicul Cornelia Bernardi a relatat despre această situație de urgență: „Din păcate, până am ajuns noi, echipajul de la Ambulanța Kladovo a declarat decesul fetiței de 8 ani și al tatălui ei, din România.” Pe parcursul intervenției, alte persoane afectate au fost evaluate de echipajele medicale, însă nu prezentau leziuni grave care să necesite transportul la spital.

Drumul sinistru către accident
Detalii cutremurătoare au ieșit la iveală în timpul declarațiilor medicilor. „Am trecut foarte repede de vama din România. La vama din Serbia, cele două ambulanțe nu au fost lăsate să treacă. Mi s-a cerut pașaportul. Nu l-am avut. Le-am spus că le dau CNP-ul, dar nu au vrut să ne lase.” Medicul a subliniat că protocolul de colaborare între România și Serbia, destinat să faciliteze intervențiile de urgență, nu a fost respectat în această situație.

„Aceste 28 de minute puteau face diferența. Când am ajuns, fetița era pe carosabil.” A mai adăugat că mama fetiței, aflându-se în stare de șoc, îi implora să o salveze. Această tragedie ridică întrebări serioase cu privire la procedurile de intervenție în cazuri de urgență la frontieră.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!