BREAKING
NEWS

Accident feroviar grav în Bistrița-Năsăud! Un șofer rănit după ce trenul i-a spulberat mașina

Un incident șocant a avut loc recent în Bistrița-Năsăud, unde un șofer de 45 de ani a scăpat ca prin minune după ce vehiculul său a fost lovit în plin de un tren. Accidentul s-a desfășurat la o trecere la nivel cu calea ferată care nu era dotată cu barieră, semnale acustice sau luminoase, iar bărbatul a fost transportat de urgență la spital cu răni grave.

Conform informațiilor disponibile, șoferul nu ar fi respectat regulile de siguranță înainte de a traversa calea ferată. Mecanicul locomotivei a declarat: „Șoferul nu s-a asigurat. Asta este tot. Doamne ferește să nu pățească nimeni altcineva, dar asta s-a întâmplat. Nu am simțit nimic la tren, pentru că mașina era prea mică pentru a produce vreo senzație, doar un zgomot ușor”.

Trenul de călători circula pe ruta Bistrița Bârgăului–Bistrița, iar trecerea la nivel nu avea nici bariere, nici semnale de avertizare. Cristina Răcilă, purtător de cuvânt al I.S.U. Bistrița-Năsăud, a menționat: „În urma impactului, victima, un bărbat de 45 de ani, a suferit un traumatism cranian. A fost găsit de pompieri în afara autoturismului, fiind scos de către persoanele aflate la fața locului”.

Locuitorii din zonă sunt îngrijorați și susțin că nu este prima dată când se întâmplă astfel de accidente. Aceștia cer autorităților să ia măsuri imediate pentru a preveni incidente similare în viitor. „Aici ar trebui fie o barieră, fie un semafor. Domnul primar ar trebui să instaleze una dintre aceste soluții, altfel se vor mai întâmpla astfel de accidente. Nu este prima dată când se întâmplă, iar locuitorii din zonă vor cere acest lucru”, a afirmat un localnic.

Atât șoferul, cât și mecanicul locomotivei au fost supuși testului cu etilotestul, iar rezultatele s-au dovedit a fi negative.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!