
Duminică, un accident rutier provocat de un șofer aflat sub influența alcoolului a dus la rănirea a două persoane pe DN 66, în județul Gorj.
Potrivit IPJ Gorj, în coliziune au fost implicate două autoturisme.
Ancheta preliminară a polițiștilor arată că un bărbat de 28 de ani, din Târgu Jiu, care conducea un autoturism dinspre Bumbești Jiu spre Târgu Jiu, a intrat pe contrasens și s-a izbit frontal de un alt vehicul, condus de un tânăr de 23 de ani din același oraș.
Impactul s-a soldat cu rănirea șoferului de 23 de ani și a unei pasagere de aceeași vârstă din mașina acestuia, ambii fiind transportați la spital.
Testarea cu etilotestul a indicat o alcoolemie de 0,87 mg/l alcool pur în aerul expirat în cazul șoferului vinovat.
Polițiștii au deschis un dosar penal pentru a stabili toate circumstanțele accidentului.