BREAKING
NEWS

Câți bani încasează Nicușor Dan ca primar al Capitalei și ce salarii au angajații PMB

Primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, a dezvăluit recent detalii despre salariile din cadrul Primăriei Municipiului București, inclusiv veniturile viceprimarului și ale funcționarilor instituției.

Salariile din sectorul public au fost mereu un subiect controversat, iar interesul pentru veniturile angajaților PMB nu face excepție. Invitat la Digi24, Nicușor Dan a răspuns direct la întrebarea legată de propriul salariu, precizând și sumele încasate de viceprimar și de restul personalului.

„Cel mai mare salariu este al meu. Viceprimarul câștigă mai puțin, iar legea prevede că nimeni nu poate depăși salariul viceprimarului”, a declarat edilul. Întrebat exact cât încasează, acesta a precizat: „Al meu net este 21.000 de lei”.

Viceprimarul Capitalei are un salariu de aproximativ 18.000-19.000 de lei, iar media salariilor din Primăria Generală a Capitalei se situează între 6.000 și 7.000 de lei.

Potrivit primarului, instituția și entitățile subordonate – precum teatrele, Poliția Locală sau ASPA – cheltuiesc lunar circa 80 de milioane de lei pentru salarii, ceea ce înseamnă aproape un miliard de lei anual, dintr-un buget total de 5 miliarde de lei.

Nicușor Dan, despre reducerea cheltuielilor: „Am dat afară cam 4.200 de oameni”

În contextul măsurilor de reducere a cheltuielilor la nivel național, edilul a fost întrebat despre planurile de restructurare în Primăria Capitalei. Acesta a precizat că optimizarea bugetului rămâne o prioritate, dar nu a oferit detalii concrete despre viitoare măsuri.

„În 2020, am promis reducerea companiilor municipale, care erau mai costisitoare decât serviciile private. În acest proces, am disponibilizat aproximativ 4.200 de angajați, prin desființarea mai multor companii și instituții”, a explicat primarul.

Totodată, Nicușor Dan a subliniat dificultățile financiare cu care se confruntă administrația locală, menționând o scădere de un miliard de lei a bugetului în doar un an: „De la 6 miliarde am ajuns la 5 miliarde de lei. În aceste condiții, nu are sens să economisești 20 de milioane de lei prin restructurări, când pierzi din pix de 50 de ori mai mult”.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!