
O femeie de 22 de ani, însărcinată, a fost ucisă de concubinul său în județul Prahova, într-un incident petrecut în fața copiilor și a mamei sale. După tragedie, mama victimei a făcut declarații tulburătoare, dezvăluind ultimele cuvinte ale fiicei și lipsa intervenției celor din jur, în ciuda strigătelor de ajutor.
Într-un interviu emoționant, mama tinerei a povestit că fiica sa i-a spus: „Mămico, ăsta ne omoară pe amândouă…” și că a avut bănuiala unui deznodământ tragic văzând agresivitatea bărbatului, care era înarmat cu un topor. Femeia a strigat disperată după ajutor, însă nimeni nu a intervenit, conform declarațiilor preluate de Antena 3.
Vecinii susțin că violențele nu au fost un caz izolat. Aceștia povestesc că tânăra se temea de concubinul său, căruia îi era frică, și că agresiunile erau frecvente. „Săraca, ea de asta nu stătea cu el sau se ducea, de frică. Că îi dădea bătaie. O bătea de o zăpăcea, pe drum”, a declarat unul dintre localnici.
Locuitorii din zonă au încercat să solicite ajutorul autorităților, însă reacția poliției a fost contestată. Un vecin a afirmat: „Da, eu am sunat mereu, ca să nu iasă necazuri. Și ne spunea să nu mai sunăm la 112, că ne dă amendă. Am și primit”.
Mama victimei a adăugat că șefa de post i-a cerut Andreei să se întoarcă acasă și să evite conflictele: „Eu îi ziceam să nu o ia şi mi-o lua cu japca. Doamna Maria îi zicea să se ducă acasă, să nu mai facă ceartă şi scandal”.
Reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au negat aceste acuzații, precizând că „niciodată, șefa de post nu s-a deplasat cu victima și nici nu a condus vreodată victima, la domiciliul agresorului, pentru a media o împăcare între aceștia”.
În urma incidentului, vecinii au fost cei care l-au urmărit și imobilizat pe agresor pentru a-l preda poliției. Aceștia susțin că echipajul sosit la fața locului nu a continuat urmăririle: „Noi am fost după el, l-am căutat aproximativ o oră, adică eu, și l-am găsit, l-am imobilizat, am chemat un echipaj de poliție și l-au ridicat de acolo. Poliția era aici, la fața locului, unde s-a întâmplat. Nu știu dacă a plecat un echipaj după el, că echipajul care l-a luat de unde l-am prins noi nu era de la noi din comună, era din orașul Ploiești și le-am explicat că l-am prins și ei au zis că nu știu despre ce e vorba, că nu sunt de aici, din comună, și că erau doar în trecere”.